Radio Katowice
Radio Katowice / Zdrowie i styl życia
Choinkowy poradnik: co sadzić by nie przesadzić?
07.12.2021
09:32:00

fot. mat. prasowe

Jakie gatunki wybrać, jeśli chcemy żeby drzewka były wieloletnie, jak się nimi opiekować, by przetrwały w naszych ogrodach, gdzie je sadzić, by w przyszłości nie zagrażały liniom energetycznym i nie powodowały awarii prądu. Porady na temat bezpiecznego sadzenia drzew zebrano w poradniku „Co sadzić, by nie przesadzić?”.

Przed nami Boże Narodzenie, wielu z nas zdecyduje się na zakup żywej choinki, która będzie towarzyszyła nam w tym czasie. Coraz częściej przy dokonywaniu tego wyboru ważny jest aspekt ekologii.

- Jeżeli zamierzamy żywą choinkę po Świętach posadzić w ogrodzie, to pamiętajmy, żeby nie było to w bezpośrednim sąsiedztwie linii energetycznych. Jodły, świerki czy sosny w przyszłości mogą urosnąć na wysokość 20-30 metrów, a zasięg ich koron może sięgać niekiedy połowy ich wysokości - tłumaczy Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja. - W naszej podstawowej działalności, zapobiegając uszkodzeniom sieci energetycznej przez drzewa, w wielu miejscach przy liniach uszczuplamy zielone zasoby. Dlatego też, dla ekologicznej równowagi uzupełniamy te ubytki. W tym roku zasadziliśmy niemal 1,5 tysiąca drzewek, np. w ogrodzieńskich lasach, gdzie wzbogaciliśmy drzewostan zniszczony przez wichury – dodaje Ewa Groń.

Pochodzenie choinki ma znaczenie

Aby choinka otrzymała drugie życie w ogrodzie, musi zostać kupiona w odpowiednim stanie i ze sprawdzonego źródła, najlepiej ze szkółki z sadzonkami. Niestety duża część choinek doniczkowych dostępnych w okresie świątecznym wykopana jest z gruntu na chwilę przed sprzedażą, przy jednoczesnym odcięciu sporej części systemu korzeniowego. Tak potraktowane drzewka spełniają głównie rolę ozdoby domu i przeważnie nie dożywają do wiosny.

- Warto dowiedzieć się od sprzedawcy, czy oferowane drzewa miały czas na przekorzenienie się, a najlepiej na wzrost w doniczce - podpowiada Maciej Byrczek arborysta-dendrolog. - Jeśli natomiast nie mamy dostępu do drzewek z odpowiednio zachowanym systemem korzeniowym, wybierajmy choinki cięte, z uwagi na mniejszy problem z transportem oraz ich utylizacją i brak generowania dodatkowych plastikowych donic, jako odpadów.

Choinka wymaga opieki

Zarówno drzewka cięte, jak i te hodowane w doniczkach potrzebują wody. W wypadku choinek doniczkowych należy jednak zachować umiar, by nie utopić systemu korzeniowego. Najlepiej raz na dobę kontrolować poziom wilgotności gleby i dostosowywać częstotliwość podlewania do aktualnych potrzeb. Podobnie jest w wypadku drzew ciętych – należy regularnie sprawdzać, by pień w stojaku był zawsze zakryty lustrem wody. Warto też zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia. Po zakupie najlepiej choinkę przechować przez 1-2 dni w pomieszczeniach o temperaturze niższej niż domowa (np. garaż, nieogrzewane pomieszczenia). Jako miejsca docelowe należy wybierać te z dala od źródeł ciepła tj. kaloryferów i piecyków. Jeśli posiadamy ogrzewanie podłogowe warto umieścić podkładkę pod drzewem np. gruby dywan.

Jeśli naszym celem po okresie świątecznym jest posadzenie drzewka na zewnątrz, to pamiętajmy żeby skracać do minimum czas pobytu zielonego gościa w domu (maksymalnie do 2 tygodni). Dłużej przechowywane w wysokiej temperaturze drzewka będą miały małe szanse na przeżycie. Pamiętać też należy o odpowiednich warunkach świetlno-wilgotnościowych i sadzić młode drzewa w miejscach, gdzie nie stoi woda, za to jest odpowiednie nasłonecznienie. I koniecznie z dala od linii elektroenergetycznych.

Więcej porad  na temat bezpiecznego sadzenia drzew znajduje się w poradniku  „Co sadzić, by nie przesadzić?”.

/mat.pras/mm/Radio Katowice / Audycje / Zdrowie i styl życia
Zdrowie i styl życia
 
 
 
 

Zobacz także Zdrowie i styl życia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA