Nowe obostrzenia od 15 grudnia. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowe zasady.

fot. MZGOVPL

Wprowadzenie nauki zdalnej, limity miejsc w restauracjach, hotelach, kinach i kościołach a także obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19. Nowe obostrzenia w większości będą obowiązywać od 15 grudnia.

- Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant Omikron - powiedział na specjalnej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister dodał - Ze względu na niepokojącą sytuację związaną z Covid-19 zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa.

Od 15 grudnia limity miejsc w restauracjach, hotelach, kinach i kościołach zostaną zmniejszone z 50 do 30 procent. Jak powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, limity te będą mogły przekroczyć tylko osoby zaszczepione pod warunkiem, że zostaną zweryfikowane. 

Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i sale taneczne, a w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji. W dniach 31 grudnia i pierwszego stycznia w lokalach zamkniętych będzie mogło przebywać najwyżej 100 osób, nie licząc zaszczepionych. Limit miejsc w środkach transportu zbiorowego zostanie od 15 grudnia ograniczony do 75 procent.

Zostaną też wprowadzone obowiązkowe testy dla współdomowników chorujących na Covid-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy. Osoby przybywające z krajów spoza strefy Schengen będą musiały mieć test wykonany nie wcześniej, niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy.

Minister zdrowia poinformował, że w związku z epidemią COVID-19 zostanie wydłużony okres nieobecności dzieci w szkołach. Nauka zdalna wróci w okresie poprzedzającym ferie i już w przyszłym roku, po ich zakończeniu, czyli od 20 do 23 grudnia i po Świecie Trzech Króli - do 9 stycznia. 10 stycznia uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej.

Wprowadzenie nauki zdalnej między 20 grudnia a 9 stycznia dotyczy szkół podstawowych i średnich. Żłobki i przedszkola będą pracowały w trybie stacjonarnym.

Minister Niedzielski zapowiedział też obniżenie limitów obecności ludzi z 50 do 30 procent. Limit będzie można przekroczyć jeżeli przedsiębiorca czy organizator imprezy będzie mógł wykazać, że weryfikuje certyfikaty szczepień. Wszyscy pracownicy mają mieć też zapewniony dostęp do darmowych testów.

Autor: Piotr Muszalski/IAR/MZGOV.PL/pm/


Wiadomości regionalne