Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Region gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy
30.01.2022
17:31:00

Jarosław Krajewski

Symboliczne światełko do nieba kończy tegoroczny, 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Środki są zbierane na rzecz diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Wolontariusze kwestowali też w naszym regionie.

Największy szpital okulistyczny w regionie - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne przy Ceglanej - włączył się w 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oprócz występów artystycznych, czy tradycyjnej zbiórki pieniędzy, przygotowano też atrakcje dla maluchów.


Ponadto prowadzone są badania przesiewowe wzroku zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przed szpitalem stanął Mobilny Punkt Sczepień oraz Wymazobus.

— Wiele atrakcji przygotowano w Szpitalu przy Ceglanej w Katowicach, który jest jednym z największych szpitali okulistycznych w regionie — podkreśla Magdalena Sekuła z Fundacji Onkologicznej Rakiety.


— Dla szpitala przy Ceglanej ten finał jest wyjątkowo ważny — podkreśla dr hab. n. med. Erita Filipek, Kierownik Kliniki Okulistyki Dziecięcej w szpitalu.


Jak z kolei podkreśla prof. Ewa Mrukwa-Kominek, kierownik Kliniki Okulistyki Dorosłych, wczesna diagnostyka okulistyczna jest bardzo ważna.


Oprócz Katowic, liczne wydarzenia odbywały się w całym regionie.

Ulice Bielska-Białej przemierzał specjalny, muzyczny autobus promujący Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, w którym m.in. posłuchać można było muzyki na żywo. Trasa przejazdu została wytyczona specjalnie i obejmuje przejazd przez najciekawsze dzielnice miasta. Zwiedzanie trwało ponad półtorej godziny, a w programie był także poczęstunek w zajezdni MZK, która dziś jest otwarta dla wszystkich chętnych - mówi rzeczniczka zakładu Agnieszka Dąbrowska:


 

W autobusie będzie można zasilić puszki Wielskiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia z członkami grupy rekonstrukcyjnej Bractwo Śródziemia. Bilety na przejazd są bezpłatne, jednak by z niego skorzystać należało wcześniej dokonać rezerwacji. Ów specjalny, muzyczny autobus przemierzy Bielsko-Białą czterokrotnie, a z okazji skorzysta około 200 osób.

15 unikalnych krzeseł zdobionych przez artystki bielskiego "Plastyka" zostanie zlicytowanych w bielskiej SFERZE. Dochód zasili konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak mówi Agata Ruman, wicedyrektor Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej, są to unikalne dzieła sztuki, które jednak można normalnie użytkować:


 

Jest to już szósta edycja akcji zdobienia krzeseł na rzecz WOŚP, wymyślonej przez Fundację Ekologiczną ARKA. Dotychczas pomalowano około stu krzeseł, wszystkie bardzo szybko znalazły nowych właścicieli.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra także na północy województwa śląskiego. W Olsztynie przygotowano bieg, spacer z przewodnikiem oraz nordic walking. W zamian za wrzucenie datku do puszki można zwiedzać olsztyński zamek. Organizowane są w tym mieście także: ognisko, morsowanie, darmowe przejażdżki konne i licytacje. W Częstochowie tradycyjnie organizowany jest bieg pod hasłem Policz się z Cukrzycą, a także nurkowanie. 30 finał trwa na placu przed miejskim ratuszem - mówi Robert Majer - koordynator WOŚP w Częstochowie. 


Wśród częstochowskich atrakcji były miedzy innymi przejazd samochodów terenowych, parada serc i możliwość kupienia okolicznościowej monety wybijanej w Mennicy Jurajskiej. Gwiazdą wieczoru na scenie będzie Grubson. 

W Blachowni sztab przygotował morsowanie i Spontaniczny Bieg pod hasłem "Z sercem wokół zalewu". 30 finał WOŚP w Lublińcu to między innymi kiermasz ciast i domowych przetworów oraz występy dzieci i młodzieży z sekcji wokalno-tanecznych Miejskiego Domu Kultury. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku gra dla okulistyki dziecięcej. Dlatego katowicki finał odbywa się w największym szpitalu okulistycznym - w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przy Ceglanej. Jak zaznacza rzeczniczka placówki, Joanna Chłądzyńska, zaplanowano między innymi badania przesiewowe wzroku dla dzieci i dorosłych


 

Dla uczestników finału WOŚP w szpitalu przygotowano także stanowisko anatomiczne - dodaje Chłądzyńska


 

Dostępne było również laboratorium pluszowego misia, gdzie dzieci przekonają się, że pobieranie krwi nie jest straszne i same mogły ją pobrać pluszakowi. Zaplanowano także pokaz ratownictwa medycznego a badania wzroku w ramach finału orkiestry będą się odbywały przy zaostrzonym reżimie sanitarnym. Natomiast przed szpitalem pojawi się Mobilny Punkt Sczepień oraz Wymazobus. Na koniec zaplanowano mini światełko do nieba.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała także na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. W Zawierciu odbyły się przesiewowe badania wzroku dla dzieci i młodzieży. Na ulicach jurajskich miast kwestowało kilkaset wolontariuszy - w tym głównie młodzież szkolna i strażacy. Imprezie towarzyszą liczne licytacje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Tegoroczny, 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wspiera również reprezentant Polski w skokach narciarskich, olimpijczyk i zdobywca sześciu medali Mistrzostw Świata – Piotr Żyła. 

Na licytację przekazał hulajnogę elektryczną, którą wraz ze swoim autografem wręczy zwycięzcy, a wszystko to będzie miało miejsce podczas wspólnej kolacji, która odbędzie się we wcześniej umówionym miejscu i terminie.

Do tegorocznej akcji przyłączyły się niemal wszystkie gminy w województwie śląskim.


Autorzy: Gabriela Kaczyńska, Dorota Stabik, Joanna Opas, Jarosław Krajewski, Andrzej Ochodek, Krzysztof Słabikowski/pm/pg/Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA