Czy kaucje na butelki plastikowe są dobrym pomysłem?

System kaucyjny na butelki plastikowe do 3 litrów oraz szklane wielokrotnego użytku do 1,5 litra jest w Polsce potrzebny – twierdzą zgodnie eksperci. Poddany konsultacjom projekt ustawy zakładający jego wprowadzenie jest jednak ich zdaniem nieprecyzyjny.

Zgodnie z zapisami projektu zadanie stworzenia systemu spocznie na barkach przedsiębiorców wprowadzających opakowania na rynek, tak samo jak ustalenie wysokości kaucji.

Jak mówi Radiu Katowice Anna Larsson, dyrektor do spraw ekonomii cyrkularnej w Reloop Platform, tego typu systemy sprawnie działają w 26 krajach europejskich, sprawiając, że poziom zbiórki sięga nawet 90 procent.


Ekolog Dominik Dobrowolski dodaje, że efektem skutecznych systemów kaucyjnych jest zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i przyrody.


To oznacza, że surowce wykorzystywane do tworzenia opakowań zawracane są do kolejnej produkcji bez konieczności składowania ich na wysypiskach.

W kwestii wysokości kaucji eksperci wskazują różne kwoty, wahające się od kilkudziesięciu groszy do nawet złotówki.

W ostatnich dniach wiceminister klimatu Jacek Ozdoba informował, że konsultowany projekt może objąć także jednorazowe szklane butelki oraz puszki po napojach.


Autor: Łukasz Łaskawiec /pg/


Wiadomości regionalne