Cyfrowa rewolucja. TAURON przechodzi na blockchain.

fot. materiały prasowe/TAURON

Grupa TAURON, jako pierwsza firma energetyczna w Polsce, przechodzi na blockchain, co pozwoli docelowo na wyeliminowanie konieczności przesyłania umów w formie papierowej. 

Technologia wdrażana w TAURONIE umożliwia zapisywanie i przechowywanie kompletnych dokumentów w sieci blockchain wraz z możliwością zdalnego podpisu oraz potwierdzenia doręczenia.

— Klienci TAURONA otrzymają stały dostęp do swoich umów, wraz z gwarancją autentyczności i ochrony przed niepożądanymi zmianami. Dodatkowo, istnieje też możliwość umieszczania w repozytorium blockchain dokumentów publicznych, takich jak regulaminy, taryfy czy cenniki. Po raz pierwszy w TAURON przetestowaliśmy to rozwiązanie już w kwietniu 2020 roku. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na wdrożenie rozwiązania po półrocznych testach, których największa intensywność przypadła na okres pandemii koronawirusa — wyjaśnia Patryk Demski, wiceprezes zarządu Grupy TAURON ds. strategii i rozwoju. 

Pilotaż narzędzia umożliwił weryfikację działania technologii i mechanizmów oprogramowania, a także pozwolił ocenić, czy rozwiązanie jest wystarczająco przyjazne dla klientów Grupy TAURON. Wdrożenie jest kolejnym etapem cyfryzacji obsługi klienta.

— Głównym celem wdrożenia technologii blockchain jest odejście od wysyłania papierowych umów oraz wprowadzenie tańszej i skuteczniejszej cyfrowej komunikacji z klientami. Stworzony protokół blockchain jest zgodny z unijnymi przepisami dotyczącymi trwałego nośnika informacji, co umożliwia rezygnację z przesyłania umów pocztą, to pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze związane z wysyłką dokumentów w tradycyjnej formie. — mówi Daniel Gryt, dyrektor ds. komunikacji i marketingu w Grupie TAURON.

Dodatkowo, podczas pandemii COVID-19, dzięki cyfrowym wersjom dokumentów, przedsiębiorstwa mogą ograniczyć fizyczne kontakty do niezbędnego minimum.

/rs/


Wiadomości gospodarcze