Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. 

Celem święta jest upowszechnienie wiedzy na temat tej choroby i zachęcenie cierpiących na nią osób do leczenia. Jak przypomina psycholożka Angelika Lelek, depresja dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci. 


Dzieci i Młodzież mogą skorzystać z pomocy pod numerem 116 111. Telefon Zaufania jest czynny 7 dni w tygodni i 24 godziny na dobę. 

Depresja jest chorobą, która mocno wpływa na relacje z innymi osobami. Do charakterystycznych objawów depresji można zaliczyć między innymi smutek, zmniejszenie zainteresowań, apatię, problemy ze snem, zmniejszenie apetytu, a nawet dolegliwości bólowe. Osoba chora na depresję wymaga specjalistycznej pomocy, konsultacji psychiatrycznej i psychologicznej a czasem także brania leków.

Gliwice pomagają w walce z depresją. Od godziny 10:00 do 14:00 przed Urzędem Miasta będzie działał Antydepresyjny Punkt Edukacyjny. Pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznej będą udzielać informacji na temat depresji i radzić gdzie szukać pomocy. Akcja edukacyjna skierowana jest do osób, które mają mocno obniżone samopoczucie, nie radzą sobie z codziennością i problemami i ma uświadomić mieszkańcom, że takiego stanu nie można bagatelizować i sprowadzać do chwilowego obniżenia nastroju i fanaberii. 

Autor: Kamil Jasek, Konstancja Snopczyńska /rs/


Wiadomości regionalne