Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Samorządowcy i mieszkańcy województwa śląskiego solidarni z Ukrainą
24.02.2022
19:30:00

Samorządowcy w Śląskiem solidarni z Ukrainą.

Śląski Związek Gmin i Powiatów skierował pismo wsparcia do Związku Miast Ukrainy. Wyrażamy w nich niepokój związany z narastającymi od dłuższego czasu rosyjskimi przygotowaniami wojennymi - mówi przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera:


 

Śląski Związek Gmin i Powiatów od 2013 r. współpracuje z Kijowskim Oddziałem Regionalnym Związku Miast Ukrainy.

- Nasze myśli i modlitwy płyną dziś szczególnie mocno do naszych Przyjaciół Ukraińców - napisał na swoim facebookowym profilu prezydent Katowic Marcin Krupa. Stolica Górnego Śląska współpracuje ze Lwowem.

- Jesteśmy z Wami! Poranne wiadomości o haniebnym ataku Rosji na Ukrainę, o rakietach spadających na miasta naszego sąsiada i ruchach wojsk są spełnieniem najczarniejszych scenariuszy - napisał Marcin Krupa.

Jego zdaniem inwazja pokazuje też, do czego prowadzi bierność, jaką pokazał świat po bezprawnym zajęciu Krymu w 2014 r. Marcin Krupa wyraził nadzieję, że tym razem będzie inaczej. Jak podkreślił w swoim wpisie, społeczność międzynarodowa musi podjąć szybkie, skuteczne i dotkliwe dla reżimu Putina kroki. 

Marcin Krupa zapewnił także, że w razie potrzeby Ukraińcy zawsze znajdą schronienie w Katowicach, a miasto może stać się także ich drugim domem.

Jeśli zajdzie taka potrzeba Bytom przyjmie uchodźców z Ukrainy. Jak powiedział prezydent, miasto może zakwaterować uchodźców między innymi z Drohobycza i Żytomierza w halach sportowych przy ul. Kosynierów i ul. Strzelców Bytomskich. 


Wcześniej w piśmie do Wojewody Śląskiego miasto Bytom wyraziło gotowość przyjęcia obywateli Ukrainy. Swoją solidarność z Ukrainą wcześniej zadeklarowały też władze Sosnowca, Mysłowic i Będzina.

Jaworzno jako kolejne miasto naszego regionu zadeklarowało wsparcie ukraińskim uchodźcom. Paweł Silbert - prezydent miasta -  na jednym z portali społecznościowych poinformował, że ofiary rosyjskiego reżimu mogą liczyć na bezpieczne schronienie i pomoc humanitarną. Włodarz miasta zaapelował również o zwrócenie szczególnej uwagi na zagrożenia cybernetyczne oraz korzystanie z rzetelnych źródeł informacji.

Chorzów pomoże uchodźcom wojennym z Ukrainy. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta - przyjęto uchwale potępiająca działania zbrojne Rosji. Włodarz miasta, Andrzej Kotala zadeklarował pomoc - szczególnie mieszkańcom partnerskiego Tarnopola. Podkreślił również, jak ważne i konieczne jest natychmiastowe wsparcie. 


Ukraińcy, którzy dotrą do Chorzowa mogą liczyć na pomoc medyczną i psychologiczną. Szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych. Miasto wyznaczyło już obiekty, w których zostaną zlokalizowani uchodźcy.

Rybnik na liście miast deklarujących bezpośrednie wsparcie uchodźców z Ukrainy. Podczas dzisiejszej sesji rady miasta zdecydowano o udzieleniu pomocy rzeczowej partnerskiemu miastu Iwano-Frankiwsk, gdzie trafią środki pierwszej pomocy, wyposażenie osobiste i sprzęt techniczny o wartości 100 tys. zł.  Na rynku zawisły żółto-niebieskie flagi, a zakład gospodarki mieszkaniowej udostępnił już lokale dla uchodźców. Przedstawiciele rady kobiet i 28 dzielnicy pozostają w kontakcie z osobami, które chcą znaleźć schronienie w Rybniku.

W Dąbrowie Górniczej odbyło się posiedzenie Miejskiego Sztabu Kryzysowego w związku z sytuacją w Ukrainie. Pozostajemy w stałym kontakcie ze służbami i organami państwa. Jako miasto jesteśmy przygotowani do udzielenia pomocy obywatelom Ukrainy, którzy będą szukać schronienia przed wojną. Sztab cały czas monitoruje sytuację i od jej rozwoju będą zależeć kolejne kroki - napisał na swoim profilu społecznościowym prezydent miasta Marcin Bazylak.

W Cieszynie zakończył się wiec poparcia dla Ukrainy zorganizowany przez oddolną inicjatywę Granica dla granicy.  Na rynku zebrało się kilkadziesiąt osób - z Polski, Czech i Ukrainy z niebiesko-żółtymi flagami. Uczestnicy spontanicznej akcji podkreślali ogromną potrzebę wyrażenia solidarności z zaatakowanym przez Rosję krajem.


Jak podkreślali organizatorzy akcji, około 30 proc. mieszkańców campusu Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie to studenci z Ukrainy i ważny jest oddolny sygnał dotyczący chęci pomocy. Dodajmy, że po zakończeniu wiecu poparcia na płycie cieszyńskiego rynku pozostała wymalowana kredami flaga Ukrainy.


Autorzy: Agnieszka Tatarczyk, Agnieszka Loch, Joanna Opas, Piotr Pagieła, Szymon Brandys/pm/ml/pg/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA