Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Zmarł profesor Marian Zembala
19.03.2022
23:56:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Nie żyje profesor Marian Zembala, były minister zdrowia i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. 

Miał 72 lata. Jego śmierć potwierdziła Polskiemu Radiu Katowice rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska. Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci profesora Mariana Zembali.


Urodzony w Krzepicach w powiecie kłobuckim Marian Zembala był kardiochirurgiem, profesorem nauk medycznych, wieloletnim uczniem i współpracownikiem profesora Zbigniewa Religi. W 1993 roku objął funkcję dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 2001 roku jako pierwszy w Polsce przeszczepił płuco-serce choremu. Dokonał także zabiegu wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce.

W czerwcu 2018 roku przeszedł udar, od tego czasu poruszał się na wózku. 

W jednym z ostatnich wywiadów dla Radia Katowice przyznał, że jest zadowolony ze swojego życia i swoich dokonań.


Profesor przyznał również, że jest człowiekiem szczęśliwym.


Profesor Zembala mimo choroby był aktywny zawodowo i uczestniczył w życiu społecznym. W październiku 2021 roku razem z władzami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach witał nowych studentów i doktorantów. Podczas oficjalnej inauguracji roku akademickiego w budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia został wyróżniony tytułem Profesora Honorowego uczelni. Wybitny kardiochirurg i transplantolog mówił żakom, aby walczyli o swoje marzenia i wytrwali w powołaniu. 


Tytuł profesora honorowego jest odpowiednikiem doktoratu honoris causa przyznawanym za wybitne zasługi osobom związanym z uczelnią.

— Tytan pracy, wymagający od innych, ale przede wszystkim od siebie — wspomina profesora Mariana Zembalę przyjaciel, profesor Andrzej Bochenek. 


Profesorowie Marian Zembala i Andrzej Bochenek swoją karierę kariochirurgiczną rozpoczynali wspólnie w zabrzańskim zespole profesora Zbigniewa Religi. Potem uczniowie profesora Religii przez lata rozwijali opiekę nad chorymi kardiologicznymi, by w rezultacie ośrodki w Zabrzu i Katowicach osiągnęły światowy poziom leczenia chorób serca.

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka Szulik mówi, że odszedł człowiek wyjątkowy. Dodała, że pozostawił po sobie wielkie dzieło jakim jest zabrzański szpital.


"Wielki Człowiek, który zawsze wszystkim pomagał, mierzył się z wieloma problemami. Dzielnie walczył z chorobą, w czasie której nie poddawał się i realizował ambitne wyzwania. Jego dzieła pozostaną z nami, a on pozostanie w naszych sercach i pamięci" – tak profesora Zembalę wspomina na Facebooku prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. 

— To ogromna strata dla nas wszystkich. W mojej pamięci pozostanie jako Człowiek o wielkiej dobroci oraz wrażliwości na ludzkie cierpienie i problemy. Oddany swym pacjentom i zaangażowany w sprawy regionu. — tak o profesorze Marianie Zembali napisał na Twitterze wojewoda śląski. 

Jarosław Wieczorek przyznał, że jest głęboko zasmucony i poruszony śmiercią wybitnego lekarza i podkreślił jego zasługi dla świata nauki. Wojewoda złożył także rodzinie wyrazy współczucia. 

Także prezydent Katowic Marcin Krupa złożył rodzinie profesora kondolencje. 

"Miałem tę szansę poznać go osobiście, mój serdeczny znajomy, znany wszystkim – światowej sławy kardiochirurg" – napisał prezydent Katowic. Wspomina go, jako wspaniałego i serdecznego człowieka, zawsze otwartego i wrażliwego na potrzeby innych ludzi. "Uratował tysiące istnień ludzkich" – zaznaczył Marcin Krupa. 

Autorzy: Kamil Jasek, Łukasz Kałuża, Łukasz Łaskawiec, Joanna Opas, Wojciech Skowroński, Jadwiga Woźnikowska /rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA