Premier Morawiecki zapowiedział obniżkę PIT z 17 do 12 procent

fot. Twitter/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada obniżenie podatków w ramach "tarczy antyputinowskiej". Szef rządu podkreślił, że propozycje zmian w podatkach mają łagodzić skutki wojny na wschodzie i pozostawić więcej pieniędzy w portfelach Polaków.

Propozycje Ministerstwa Finansów, przedstawione własnie do konsultacji to m.in. obniżenie PIT z 17 do 12 procent. Do kwoty 8,7 tys. złotych dla osób rozliczających się liniowo będzie można wliczyć w koszty składkę zdrowotną. Samotni rodzice będą bez ograniczeń mogli rozliczać się z dzieckiem. Zlikwidowana może być skomplikowana ulga dla klasy średniej. 

Ma zostać wprowadzony także mechanizm osłonowy dla organizacji pożytku publicznego, które mogą stracić część wpływów z odliczania 1% na OPP. 

Zmiany mogą wejść w życie od 1 lipca - o ile zostaną poparte w trakcie konsultacji. 

Pierwsze założenia tarczy antyputinowskiej rząd przedstawił w ubiegłym tygodniu. Przewiduje ona m.in. przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy, wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim, derusyfikację polskiej i europejskiej gospodarki.

Producenci rolni będą mogli otrzymać wsparcie z budżetu państwa w postaci dopłat do nawozów, które zostały kupione od 1 września 2021 do 15 maja 2022 roku - przewidziano 500 złotych dopłaty do każdego hektara użytków rolnych i 250 złotych dopłaty do każdego hektara łąk i pastwisk.

Dodatkowo ponad 3 miliardy złotych ma zostać przeznaczone na dokapitalizowanie spółki Gaz-System, która buduje gazociągi. Do 2027 roku Urząd Regulacji Energetyki ma regulować taryfy gazowe dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych, takich jak np. szkoły czy szpitale.

/iar/mm/


Wiadomości gospodarcze