Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Inwazja Rosji na Ukrainę. Najważniejsze fakty. Sobota, 23.04.2022.
23.04.2022
20:59:00

Inwazja Rosji na Ukrainę. Przedstawiamy najświeższe oraz najważniejsze fakty i wydarzenia.

[20:30] Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że jego kraj odzyska wszystkie terytoria zajęte przez siły rosyjskie. Warunkiem jest pozyskanie wystarczającej ilości broni.

"Osobiście, ale też jako prezydent obiecuję, że odzyskamy wszystko co oni zajmują. Nie będzie to kwestia dziesięciu czy dwudziestu lat, nie będzie tak jak na wojnie, która trwa od 2014 roku. To tylko kwestia kwestia broni. Jeśli będziemy ją mieli, odzyskamy tymczasowo okupowane terytoria" - mówił prezydent Zełenski na konferencji prasowej.

Przypomniał, że ukraińska armia odzyskała kontrolę nad kilkoma miejscowościami w rejonie Charkowa. Podkreślił jednocześnie, że dalsze postępy ukraińskich oddziałów są uzależnione od wsparcia sojuszników, którzy według niego stopniowo zmieniają swoją postawę.

"Szczególnie widzę zmianę w polityce Stanów Zjednoczonych. Jeśli za deklaracjami słownymi pójdą działania, z pewnością będziemy w stanie wyzwolić okupowane tereny" - powiedział ukraiński przywódca. 

[18:30] W rosyjskim ataku rakietowym na ukraińską Odessę zginęło 6 osób, a 18 jest rannych - poinformował w portal Ukraińska Prawda. Wśród ofiar śmiertelnych jest trzymiesięczne dziecko. Jak informowała wcześniej ukraińska armia, dwa pociski trafiły w obiekt wojskowy, a kolejne dwa uderzyły w budynki mieszkalne. Po ataku wybuchł pożar, ale ratownikom udało się ugasić ogień. Z gruzów uratowano 2 osoby, ewakuowano 86 osób.

Dwie rakiety udało się zestrzelić ukraińskiej obronie przeciwlotniczej. Władze apelują do mieszkańców o schronienie się. Proszą również o niepublikowanie filmów, ani zdjęć z ataku. 

[16:00] Niepowodzeniem zakończyła się próba ewakuacji cywilów z oblężonego przez Rosjan Mariupola. Lokalne władze oskarżają siły rosyjskie o zablokowanie ewakuacji.

Z Mariupola miało dziś wyjechać około 200 mieszkańców, jednak Rosjanie nie dopuścili do tego i ostrzegli, że konwój humanitarny może zostać ostrzelany.

Szacuje się, że oblężonym Mariupolu pozostaje około 100 tysięcy cywilów. Nie są oni w stanie wydostać się z miasta z powodu ciągłego ostrzału ze strony Rosjan. Jednocześnie siły rosyjskie i ukraińskie oskarżają się nawzajem o blokowanie korytarzy humanitarnych. Trwa ostrzał huty Azowstal, gdzie chronią się ostatni ukraińscy żołnierze, broniący miasta. Wcześniej prezydent Władimir Putin nakazał wojsku całkowite zablokowanie Mariupola, aby uniemożliwić ucieczkę zarówno żołnierzom jak i około tysiącu cywilom, którzy chronią się w podziemiach fabryki.

Mariupol stał się jednym z symboli tej wojny. Dla Rosjan to kluczowe miasto na południu Ukrainy. Trwające dwa miesiące bombardowania sprawiły, że 90 procent budynków przestało istnieć. 

[15:00] Rosyjska rakieta uderzyła w Odessę, trafiła w miejską infrastrukturę - poinformowała rada tego miasta. Bliższe szczegóły nie są jeszcze znane. Jak informuje portal Ukrainska Prawda w mieście ogłoszono alarm lotniczy. Wkrótce potem słychać było wybuchy. Władze apelują do mieszkańców o schronienie się. Proszą również o niepublikowanie żadnych filmów, ani zdjęć. 

[14:00] Mer podkijowskiej Buczy Anatolij Fedoruk poinformował, że do tej pory znaleziono ciała 412 osób zabitych lub zmarłych w czasie kiedy miejscowość znajdowała się pod rosyjską okupacją. Oznacza to - napisał Fedoruk na facebooku - że co trzeci zabity w obwodzie kijowskim pochodzi z Buczy. Ta liczba będzie jeszcze weryfikowana. Mer dodał, że najwięcej - 117 ciał -  znaleziono w masowym grobie przy cerkwi świętego Andrzeja Apostoła. Na ciała osób zmarłych natrafiono również w szpitalu, gdyż Rosjanie nie zezwalali na pochówki. Teraz - jak napisał Anatolij Fedoruk - głównym zadaniem ukraińskich służb będzie identyfikacja ofiar.

[13:00] Rosyjskie wojska ponownie ostrzeliwują hutę Azowstal w Mariupolu. To właśnie tam chronią się ostatni ukraińscy żołnierze, broniący miasta. Wciąż nie wiadomo też, czy dzisiaj uda się ewakuować część cywilów z oblężonego miasta. Kompleks hutniczy Azowstal jest ostatnim bastionem ukraińskich żołnierzy w Mariupolu. 

Strona ukraińska poinformowała, że budynki są ponownie bombardowane przez Rosjan. “W Mariupolu wróg nadal blokuje nasze jednostki w okolicy Azowstalu. Bombarduje też miasto, także przy użyciu samolotów dalekiego zasięgu” - mówi rzecznik ukraińskich sił zbrojnych Ołeksandr Sztupun. Wcześniej prezydent Władimir Putin nakazał wojsku całkowite zablokowanie Mariupola, aby uniemożliwić ucieczkę zarówno żołnierzom jak i około tysiącu cywilom, którzy chronią się w podziemiach fabryki. 

W południe miała się rozpocząć ewakuacja cywilów z innych części opanowanego przez Rosjan Mariupola. Szacuje się, że w mieście jest około 100 tysięcy Ukrainców. Na razie nie wiadomo, czy udało się otworzyć zapowiadany na dzisiaj korytarz humanitarny. Mariupol stał się jednym z symboli tej wojny. Dla Rosjan to kluczowe miasto na południu Ukrainy. Trwające dwa miesiące bombardowania sprawiły, że 90 procent budynków przestało istnieć.

[12:00] Ukraiński Sztab Generalny informuje, że ostatniej nocy rosyjskie wojska prowadziły działania ofensywne we wschodniej strefie operacyjnej. Ich celem jest przejęcie kontroli nad terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego oraz wywalczenie drogi lądowej między tymi terytoriami a okupowanym Krymem. 

Rosyjska armia kontynuuje ataki rakietowe i bombarduje infrastrukturę wojskową i cywilną. Największą aktywność obserwuje się na kierunku slobodziańskim i donieckim. U ujścia Donu Rosjanie starają się przebić do Mikołajowa. W tym celu ściągnęli w ten rejon dodatkową baterię rakiet. Rosyjskie wojska nadal częściowo blokują i ostrzeliwują Charków. Cześć jednostek jest zaangażowanych w operacje ofensywne i szturmowe na południe od Iziumu. 

Według informacji wywiadu w tym rejonie działa 64. samodzielna brygada strzelców zmotoryzowanych, która brała czynny udział w masowych morderstwach, torturach i gwałtach na cywilach w Buczy pod Kijowem. Rosjanie koncentrują główne wysiłki na działaniach ofensywnych w kierunku Siewierodoniecka. Kontynuują też natarcie w rejonach Rubiżnego, Popasnej i Marinki. W Mariupolu wróg nadal blokuje jednostki ukraińskie w rejonie zakładu Azovstal i przeprowadza naloty na miasto, wykorzystując samoloty dalekiego zasięgu. W celu rozminowania infrastruktury portowej do okupowanego miasta przybyła jednostka inżynieryjna. 

Sztab Generalny podaje, że w obwodzie donieckim i ługańskim odparto 8 ataków Rosjan, zniszczono dziewięć czołgów, 18 jednostek pancernych i 13 jednostek sprzętu samochodowego, stację paliw i trzy systemy artyleryjskie.

[10:00] Rosyjscy okupanci wciąż wywożą ciała ofiar z Mariupola. Grzebią je najprawdopodobniej w zbiorowych mogiłach pod miastem. Według najnowszych informacji - Rosjanie próbują zatrzeć ślady swoich zbrodni m.in. w zbombardowanym teatrze w centrum Mariupola.
Jak poinformował przedstawiciel ukraińskich władz miasta - Petro Andruszczenko - Rosjanie za pomocą ciężkiego sprzętu odgruzowują ruiny teatru dramatycznego w centrum Mariupola. Budowla w połowie marca była zbombardowana przez rosyjskie wojsko. Ukrywać się tam miało od kilkuset do tysiąca cywilów. Nie wiadomo dokładnie ilu z nich zginęło.

[08:00] Trwa 59. doba wojny na Ukrainie. Według informacji ukraińskiego Sztabu Generalnego Rosja chce ustanowić pełną kontrolę nad obwodami donieckim i ługańskim, a także utrzymać korytarz między Donbasem a okupowanym Krymem. Największa aktywność Rosjan obserwowana jest na linii frontu w Donbasie, w części obwodu charkowskiego. Trwają też ataki na południu w obwodzie chersońskim. Rosjanie ponownie włączyli do walk oddział, który dokonał zbrodni na cywilach pod Kijowem.

W obwodzie charkowskim intensywne walki prowadzone są na południe od Iziumu - tam, jak zaznaczył rzecznik ukraińskich Sił Zbrojnych Ołeksandr Sztupun - zauważono tzw. „katów Buczy”. Jak poinformował, pododdziały 64 brygady zmotoryzowanej, która brała udział w masowych zabójstwach, torturach i gwałtach na ludności w Buczy, obecnie działają w okolicach Iziumu i już doznały strat.

Jak informują ukraińscy wojskowi - na kierunku donieckim Rosjanie atakują na całej linii frontu. Główne działania ofensywne prowadzą w okolicach Siewerodoniecka. Dokonują intensywnych ostrzałów w celu umożliwienia ataku na Słowiańsk. Trwa szturm w okolicach Rubiżnego, Popasnej i Marjinki. Rosja blokuje ukraińskie oddziały na terytorium mariupolskich zakładów Azowstal i bombarduje miasto. Trwają ostrzały i częściowa blokada Charkowa.
Na południu Ukrainy rosyjskie wojska dokonały m.in. ostrzałów, które mają umożliwić ofensywę w kierunku Mikołajowa.

[06:00] Władze oblężonego Mariupola podały, że w mieście odkryto kolejny masowy grób mieszkańców, zamordowanych przez Rosjan. Poinformował o tym w Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. "Dotarły do nas nowe informacje o masowym grzebaniu zmarłych w Mariupolu, co jest próbą ukrycia zbrodni wojennych. Tym razem w dzielnicy lewobrzeżnej, w pobliżu cmentarza we wsi Winogradnoje. To po raz kolejny potwierdza, że okupanci usuwają, zakopują i palą poległych mieszkańców Mariupola w każdej dzielnicy miasta" - napisał doradca. Opublikował również zdjęcie satelitarne miejsca, w którym znaleziono grób. "Ponownie zwracamy się do dziennikarzy z prośbą o rejestrowanie na zdjęciach komórkowych lokalizacji miejsc pochówku" - przypomniał. 

We wcześniejszych wpisach Petro Andriuszczenko informował, że w Mariupolu rosyjscy okupanci utworzyli kilka masowych grobów w pobliżu obwodnicy i wrzucali tam ciała w plastikowych workach. We wpisie wymieniany jest również masowy grób w okupowanej przez Rosjan wsi Mangusz koło Mariupola. Wykryto go także dzięki zdjęciom satelitarnym. Według Rady Miejskiej może tam być pochowanych od 3 do 9 tysięcy cywilów zabitych przez Rosjan. Burmistrz Mariupola informuje, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w mieście zginęło do 20 tysięcy cywilów. Według ukraińskiego wywiadu w Mariupolu jest 13 rosyjskich ruchomych krematoriów. Rada Miejska donosi, że Rosjanie starają się pozbyć świadków popełnianych zbrodni zabijając ich, lub umieszczając w tak zwanych "obozach filtracyjnych".

[00:00] Nie jest wykluczone, że uda się dzisiaj ewakuować część cywilów z oblężonego Mariupola na południu Ukrainy. Wicepremier tego kraju Irina Wereszczuk poinformowała, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ewakuacja rozpocznie się o 10.00 lokalnego czasu. Mariupol to najbardziej doświadczone przez obecną wojnę miejsce na Ukrainie. Ukraińska wicepremier poinformowała, że ostateczna decyzja, czy korytarze humanitarne z Mariupola zostaną otwarte, ma być znana rano. Wcześniej w rozmowie z BBC Irina Wereszczuk mówiła, że ewakuacja cywilów z Mariupola nie uda się bez pomocy ONZ. Nie wiadomo na razie, czy organizacja jest zaangażowana w tworzenie nowego korytarza humanitarnego. Ocenia się, że w bombardowanym od niemal dwóch miesięcy Mariupolu pozostaje około stu tysięcy cywilów. Większość nie ma dostępu do jedzenia, wody ani ogrzewania. Około tysiąca osób chroni się w podziemiach huty Azowstal. W budynkach, które obecnie przypominają fortecę, są też ostatni ukraińscy żołnierze, broniący miasta. Sytuacja na miejscu jest dramatyczna, bo rosyjskie wojska otoczyły hutę i całkowicie blokują dostęp. Z Mariupola wyjechało dotąd około 200-300 tysięcy cywilów. Lokalne władze twierdzą, że nawet kilkadziesiąt tysięcy osób mogło zostać przymusowo deportowanych do Rosji. Tysiące miały też zginąć w trakcie rosyjskiego oblężenia.

/iar/rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA