Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości kulturalne
Międzynarodowy Dzień Tańca. Wydarzenia kulturalne w regionie
28.04.2022
13:08:00

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, przypadającego na 29 kwietnia, śląskie ośrodki kultury przygotowały szereg wydarzeń, prezntujemy niektóre z nich.

Na scenie Bytomskiego Centrum Kultury, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbędzie się Gala Baletowa. Wydarzenie  od kilkunastu lat przygotowuje Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu we współpracy z Operą Śląską, Bytomskim Centrum Kultury i Stowarzyszeniem Pro-arte. Podczas gali pokazywany jest wyjątkowy jednorazowy spektakl taneczny pod opieką wybitnego choreografa, tancerza i pedagoga - Jacka Przybyłowicza. W tegorocznym spektaklu oprócz uczniów bytomskiej Szkoły Baletowej wystąpią tancerze Opery Śląskiej, soliści: Opery Bałtyckiej, Opery Nova w Bydgoszczy, Teatru Wielkiego w Poznaniu, którzy zatańczą wariacje i pas de deux (duet w balecie klasycznym) ze znanych baletów.

Gala Baletowa w Bytomskim Centrum Kultury rozpocznie się o godzinie 18:00.

Natomiast w Raciborskim Centrum Kultury odbędzie się premiera spektaklu "Linia życia" w reżyserii Manueli Krzykały,  w wykonaniu tancerzy z Zespołu Tanecznego SKAZA.

To spektakl o człowieku i jego słabościach. Każdy z nas ma swoja linię życia. U jednych jest ona kręta i wyboista, u drugich bardziej prosta, ale każdy z nas na różnym jej etapie musi zmagać się z tym, co spycha go z obranego kursu – przeciwnościami losu. Tytułowa linia życia przedstawiona za pomocą liny, symbolizuje nasze uwikłanie, nasze demony…

Spektakl, w ramach ogólnopolskiej akcji Instytutu Muzyki i Tańca pt. tańczMY, jest wyrazem solidarności z obywatelami Ukrainy. Miłość do tańca jest tym, co nas łączy, a kiedy tańczymy, otwieramy się na innych i na świat. Pasja pomaga bardzo często przetrwać trudne chwile. 

Premierowy pokaz "Linii życia" w Raciborskim Centrum Kultury rozpocznie się o godzinie 19:00.

W obchody Międzynarodowego Dnia Tańca włączy się także bytomski Teatr Rozbark, w którym już jutro rozpoczną się dni otwarte. Agnieszka Kłosińska z Teatru Tańca i Ruchu Rozbark zaznacza, że to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. 


Także w Teatrze Rozbark Na chętnych czeka “Wieczór krótkich form choreograficznych”, zorganizowany w ramach akcji Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca o nazwie “TańczyMY”. W sobotę 30 kwietnia odbędą się warsztaty artystyczne dedykowane zarówno najmłodszym jak i dorosłym.


Autor: Marlena Barasińska, Magdalena Pańczyk, Mateusz Franczyk /mf/


Zobacz także Wiadomości kulturalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA