Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia kleszcza u zwierząt?
02.06.2022
15:36:00

Może przenosić groźne choroby. Swoje ofiary atakuje od pierwszych ciepłych dni wiosny aż do późnej jesieni.

Kleszcz, należący do pajęczaków pasożyt, wyjątkowo dobrze adoptuje się do otoczenia. Oczekując potencjalnego żywiciela czai się w trawie i zaroślach lub na krzakach i drzewach. Podobnie jak komar, żywi się krwią, ale potrzebuje jej o wiele więcej. W skrajnych przypadkach, kleszcz przytwierdzony do ciała człowieka lub zwierzęcia, potrafi żerować do 15 dni.


Lekarz weterynarii Damian Kotela radzi:

  • By wracając z naszym czworonożnym przyjacielem ze spaceru obejrzeć jego pachy, pachwiny, brzuch, ale też zajrzeć po ucho czy wargę. Idealnym miejscem dla głodnego kleszcza są cienkie i dobrze ukrwione obszary ciała.
  • Jeśli znajdziemy kleszcza nie panikujmy, staje się on groźny dla żywiciela po 2-3 dniach. Jeżeli nie czujemy się na siłach i nie potrafimy w bezpieczny sposób go usunąć udajmy się ze zwierzęciem do gabinetu weterynaryjnego. Przy samodzielnym usuwaniu kleszcza nie wolno ściskać odwłoka, jeśli jednak urwiemy go zostawiając aparat gębowy, podajmy naszemu pupilowi antybiotyk lub maść z antybiotykiem.
  • Najgroźniejszymi, najczęściej spotykanymi chorobami wywołanymi przez kleszcze są m.in.: babeszjoza, borelioza, anaplazmoza, erlichioza. Nieleczone potrafią doprowadzić do śmierci naszego pupila. Objawy zakażenia nie są charakterystyczne. Osłabienie, wymioty, niechęć do jedzenia, krwiomocz, apatia, które pojawiły się po odkryciu pasożytującego kleszcza, są wskazaniem do zrobienia testu.
  • Zwierzęta możemy zabezpieczyć różnymi preparatami, które podajemy na początku sezonu. Tabletki działają od 5 do 12 tygodni (dawkę należy powtarzać). W miarę skuteczne są też krople, ale ich działanie skracają kąpiele zwierzęcia.


Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA