Nowa wystawa w Muzeum Śląskim

fot. Agnieszka Loch/Radio Katowice

W Muzeum Śląskim w Katowicach od dziś można oglądać wystawę zatytułowaną “Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa”.

Ekspozycję zlokalizowaną na zewnątrz, na placu Grubiorza, zwiedzimy za darmo. Czym jest Narodowy Instytut Dziedzictwa i jaka jest jego misja tłumaczy dyrektor placówki, dr hab. Katarzyna Zalasińska:

— Jest to misja realizowana od 60 lat. Dokumentujemy, badamy zabytki, zbieramy archiwa, ale również zajmujemy się niematerialnym dziedzictwem, digitalizacją,  najnowszymi technologiami w ochronie zabytków. A więc jest to instytucja ekspercka, która wspiera służby konserwatorskie właścicieli, samorządy w tym trudnym, ale bardzo odpowiedzialnym zadaniu, jakim jest strzeżenie dziedzictwa narodowego.


Wystawę może odwiedzić każdy, bez względu na porę dnia, mówi  Dyrektor Muzeum Śląskiego, Maria Czarnecka:

— Ponieważ wystawa jest zewnętrzna, daje możliwość obejrzenia bez konieczności zakupu biletu. Tym bardziej, że jesteśmy na terenie, który reprezentuje zarówno to dziedzictwo niematerialne, jak i materialne. Niemniej i tak zapraszamy wszystkich, którzy tutaj przyjdą do tego, aby zajrzeli również do wnętrza muzeum.


Wystawę zatytułowaną “Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” można zwiedzać do połowy sierpnia.

Audio: Agnieszka Loch /mf/


Wiadomości kulturalne