Katowice oficjalnie przejęły tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024

Katowice oficjalnie przejęły tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. Uroczystość odbyła się podczas konferencji EuroScience Open Forum 2022 w Lejdzie w Niderlandach.

Jak mówił prezydent Katowic Marcin Krupa, ten tytuł to nie tylko zaszczyt.

"Doceniamy tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024, ale wiemy, że to oznacza dużo ciężkiej pracy. Katowice mogą być porównane do długodystansowego biegacza, nasz wyścig rozpoczęliśmy w grudniu zeszłego roku, ale wciąż jeszcze przed nami długa droga do mety. Planujemy zmienić całe miasto Katowice w centrum nauki".


Profesor Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego zaznacza, że ten tytuł to ogromna motywacja.

"Chcemy wykorzystać ten tytuł i naukę samą w sobie nie tylko jako cel, nawet ten najbardziej prestiżowy do przygotowania wielkich wydarzeń w 2024 roku. Mamy pomysł, żeby wykorzystać naukę, wiedzę, edukację wyższą jako główny instrument i główną drogę do transformacji regionu z tożsamości opartej na ciężkim przemyśle i górnictwie w region oparty na zielonej energii, wynalazkach i współpracy mieszkańców i naukowców".


To kolejne wydarzenie o randze światowej przyznane Katowicom - dodał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

"W ciągu ostatnich kilku lat Katowice i cały region gościły mnóstwo wydarzeń o randze światowej. Dopiero co zakończyło się Światowe Forum Miejskie, a w 2018 roku byliśmy gospodarzami Światowego Szczytu Klimatycznego COP24. Nie byłoby to możliwe bez transformacji regionu i miasta, które przechodziło przez ostatnie 30 lat. A Katowice są liderem tych zmian".


Po raz pierwszy tytuł Europejskiego Miasta Nauki został przyznany miejscowości z Europy Środkowo-Wschodniej.


Autor: Joanna Opas /pg/


Wiadomości regionalne