W Panteonie Górnośląskim w Katowicach odsłonięto tablicę Ex Silesia Lux, upamiętniającą 100-lecie powrotu części Górnego Śląska do Polski. Tablica została umieszczona w części wystawy poświęconej dwudziestoleciu międzywojennemu i powstaniom śląskim.
— Jest ona umieszczona w takim pomieszczeniu, gdzie są obok siebie dwa akty. Akt przyłączenia części Górnego Śląska do Polski oraz akt uroczystego otwarcia Panteonu Górnośląskiego. Naszym celem jest podkreślenie, że historia jest nieskończona, przekazywana jest kolejnym pokoleniom. Sto lat temu byli ludzie tacy jak my. I obecnych czasach również. I chodzi o to, aby mieć taką łączność duchową z poprzednimi pokoleniami — mówi Kamil Kartasiński, kierownik działu merytorycznego Panteonu Górnośląskiego
Panteon Górnośląski od czerwca działa w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla przy ulicy Powstańców Śląskich. Znajdują się w nim pamiątki i prezentacje 160 osób szczególnie ważnych dla regionu, są to m.in. ludzie kultury, nauki, polityki, sztuki i muzyki.
Dziś ekspozycję oglądać można za darmo.
Autor: Kamil Jasek /mf/