Episkopat opublikował syntezę krajową Synodu Powszechnego. Od kilku miesięcy w diecezjach trwały konsultacje na temat kondycji kościoła, w których brali udział nie tylko wierni, ale też niewierzący.
Przebiegały one na powszechnych spotkaniach w parafiach, a także poprzez ankiety dostępne między innymi w internecie.
Uczestnicy synodu wyrażają troskę o odchodzących od kościoła młodych, niewsłuchiwanie się w potrzeby wiernych księży, utrudniony dostęp do biskupów, czy brak dialogu z wiernymi.
Jednym z podstawowych wniosków płynących z opublikowanego dziś dokumentu jest pragnienie prawdziwego spotkania i relacji, w których fundamentem jest świadomość jednakowej godności - mówi arcybiskup Adrian Galbas - koordynator etapu krajowego Synodu o Synodalności.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - arcybiskup Stanisław Gądecki - zwraca uwagę, że nie chodzi o tworzenie nowego ruchu, a zmianę kościoła na synodalny.
Przedstawiciele episkopatu zwracają uwagę, że Synteza Krajowa nie jest raportem o stanie kościoła.
XVI Synod Powszechny dotyczący całego świata ogłosił w 2021 roku Papież Franciszek. Opublikowany dziś na Jasnej Górze dokument składa się z kilku rozdziałów. Dostępny jest w wersji elektronicznej na www.episkopat.pl.
Autor: Krzysztof Słabikowski /pg/
Sobota, czyli dzień pogrzebu papieża Franciszka, będzie dniem żałoby narodowej