Przebudowa stacji Jurajskiej Grupy GOPR w Podlesicach

fot. Gabriela Kaczyńska/Radio Katowice

Stacja Jurajskiej Grupy GOPR w Podlesicach przechodzi gruntowną przebudowę. Do istniejącej kondygnacji dobudowano piętro i  stworzono m.in. przestrzeń szkoleniową.

— Projekt uwzględnia też rozwiązania ekologiczne, które zmniejszą koszty utrzymania obiektu. Inwestycja ta jest niezbędna, a dzięki zmianom poprawi się zarówno komfort dyżurujących ratowników, jak i możliwości rozwoju całej grupy — mówi Robert Pilarczyk, naczelnik Jurajskiej Grupy GOPR.

W budynku powstanie m.in. baza szkoleniowa, która będzie dostępna także dla pozostałych służb ratowniczych i dla policji. Wspólne ćwiczenia i warsztaty wpłyną na poprawę bezpieczeństwa wypoczywających na Jurze turystów. 

W szybie dawnej klatki schodowej  powstanie ścianka wspinaczkowa. To kilkumetrowa metalowa konstrukcja, na której ratownicy doskonalić będą swoje umiejętności, bez względu na warunki pogodowe. Chodzi głównie o techniki wspinaczkowe i jaskiniowe. Dotychczas ćwiczenia prowadzone były w terenie. 

Koszt inwestycji to ponad 5 milionów złotych. Partnerem przedsięwzięcia jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Przebudowa zakończy się w 2023 roku.

Obecnie Jurajską Grupę GOPR tworzy pond stu ratowników i dwa psy ratownicze. Grupę powołano blisko 25 lat temu, a swym zasięgiem obejmuje całą Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. 

Autor: Gabriela Kaczyńska /mf/


Wiadomości regionalne