Obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

fot. Grzegorz Mach/Radio Katowice

Symboliczne zapalenie zniczy na mogiłach żołnierzy 7. Dywizji Piechoty Wojska Polskiego na cmentarzu Kule, rozpoczęło częstochowskie obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Główne uroczystości, w tym modlitwa ekumeniczna, apel poległych oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny, odbyły się na Placu Pamięci Narodowej. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, zwracając się do zebranych, nawiązał do wydarzeń w Ukrainie.


Podczas uroczystości wręczono także Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego, Krzyże 100 Lat Związku Inwalidów Wojennych RP oraz pamiątkowe medale Zwycięska Nike.

Przedstawiciele władz wojewódzkich złożyły kwiaty w miejscach pamięci związanych z II wojną światową, także w innych miastach woj. śląskiego.

Delegacje odwiedziły Pomnik Harcerzy Września na Rynku w Katowicach, a także obelisk ku czci harcerzy i harcerek poległych we wrześniu 1939 roku pod Wieżą Spadochronową w Parku Kościuszki. Ponadto wieńce zostały złożone przy mogile wojennej powstańców śląskich, harcerzy i harcerek zamordowanych w 1939 r. znajdującej się na cmentarzu komunalnym przy ul. Panewnickiej oraz na grobie 37 Polaków zamordowanych w 1939 r. w lesie w dzielnicy Zarzecze, znajdującym się na cmentarzu parafialnym w Podlesiu.

Autor: Grzegorz Mach, Joanna Opas /mf/


Wiadomości regionalne