Krajowa Wystawa Rolnicza z udziałem Instytutu Pamięci Narodowej

fot. Grzegorz Mach/Radio Katowice

31. Krajowa Wystawa Rolnicza zainaugurowała Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia za plony, odbywające się w Częstochowie.

Inspiracją dla jej twórców była Wystawa Przemysłu i Rolnictwa z 1909 r. która w zaborze rosyjskim przyczyniła się do rozwoju miasta.

Otwierając wystawę wicepremier,  minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podkreślił, że szczególnie w tym roku tzw. bezpieczeństwo żywnościowe jest nie mniej ważne od bezpieczeństwa militarnego i energetycznego.

Tymczasem rolnicy, którzy przybyli z całej polski na jasnogórskie dożynki twierdzą, że w tym roku sytuacja jest wyjątkowo niekorzystna dla producentów rolnych.


W ofercie Instytutu Pamięci Narodowej znajduje się ponad 2000 publikacji, w tym głównie podejmujących problematykę działalności opozycyjnej na wsi oraz roli środowisk rolniczych w procesie demokratycznych przemian" - mówił wiceprezes IPN, dr Mateusz Szpytma.

Tegoroczna Krajowa Wystawa Rolnicza nawiązuje do 40-lecia Duszpasterstwa Rolników i 40-lecia pierwszej pielgrzymki Rolników Solidarności.

Organizatorem wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Dziś w Sali Papieskiej na Jasnej Górze odbywa się konferencja połączona m.in. z wręczeniem odznaczeń "Zasłużony dla Rolnictwa", podsumowanie finałów kilku konkursów np. agroturystycznego czy ekologicznego.

Krajową Wystawę Rolniczą można zwiedzać dziś i jutro. Swoje stoiska ma około 600 wystawców. Są to m.in. targi pszczelarskie, wystawa przedsiębiorczości i maszyn rolniczych, kiermasz kwiatów i krzewów ozdobnych, wystawa zwierząt hodowlanych oraz festiwal produktów tradycyjnych i lokalnych.


Autor: Grzegorz Mach /iar/pg/


Wiadomości regionalne