Dożynki w Częstochowie. Prezydent Andrzej Duda odwiedził Jasną Górę

Prezydent podziękował na Jasnej Górze rolnikom za zapewnianie bezpieczeństwa żywnościowego Polaków.

W trakcie dorocznych dożynek Andrzej Duda mówił, że polskie rolnictwo z roku na rok produkuje więcej żywności dla kraju i na eksport:


Prezydent Duda zaznaczył, że politycy muszą pamiętać o zobowiązaniach wobec polskiej wsi.


Według GUS polskie zbiory zbóż podstawowych wyniosą około 26,6 miliona ton - o jeden procent mniej, niż w zeszłym roku.  GUS podał, że w tym roku Polska wyprodukuje o około 12 procent rzepaku i rzepiku więcej, niż przed rokiem.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że również dzięki "Solidarności" Rolników Indywidualnych doszło w 1989 roku do pierwszych, półwolnych wyborów, które przyniosły w przyszłości prawdziwie suwerenną i niepodległą Polskę.

Podczas uroczystości dożynkowych na Jasnej Górze prezydent przypomniał, że 40 lat temu pierwsze dziękczynienie za plony w Częstochowie odbywało sie w trudnym czasie stanu wojennego. Prezydent podkreślił, że wówczas również rolnicy byli prześladowani i internowani za działalność w "Solidarności" Rolników Indywidualnych.


Według Komisji Europejskiej, całkowita produkcja zbóż w UE wyniesie w tym roku 275,16 miliona ton, czyli o 7,2 procent mniej, niż w sezonie 2021/22.

Od wczoraj na Jasnej Górze trwa ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony, czyli dożynki.Pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się w 1982 roku. Święto jest obchodzone zgodnie z tradycją w pierwszy weekend września. Podczas Sumy dożynkowej pobłogosławione zostały wieńce żniwne.


/iar/pg/


Wiadomości regionalne