Polscy koszykarze w ćwierćfinale Mistrzostw Europy!
11.09.2022
14:05:00

W meczu 1/8 finału Biało-Czerwoni stoczyli wyrównany bój z reprezentantami Ukrainy. Końcowe sekundy zadecydowały o ostatecznym sukcesie Polaków.

Po tym jak podopiecznym Igora Milicicia udało się wyjść z grupy kolejnym celem było pokonanie Ukraińców. Drużyna w której składzie byli zawodnicy z przeszłością w NBA od początku sprawiała nam wiele trudności. Jednak od początku bardzo aktywny i co najważniejsze skuteczny był A.J. Slaughter. Nasz reprezentant już w pierwszej kwarcie rzucił 11 punktów a Polska prowadziła 24:21.

W drugiej kwarcie Slaughter dorzucił jeszcze 5 punktów a coraz lepiej prezentowali się Mateusz Ponitka i Aleksander Blacerowski. Ten drugi w pierwszej połowie rzucił dwie trójki. Po pierwszej połowie Biało-Czerwoni przegrywali nieznacznie 42:45, chociaż kilka akcji przed przerwą różnica na korzyść rywali wynosiła 7 punktów.

Po zmianie stron inicjatywę przejął Ponitka, który zaczął rozbijać ukraińską obronę. Wtórował mu Jakub Garbacz, który popisał się celnymi rzutami zza łuku. Polakom nie udawało się jednak wypracować większej przewagi nad przeciwnikami mimo, że w trzeciej kwarcie był moment gdy to aż przez 3,5 minuty Ukraina nie trafiła ani razu do kosza.

W 4. kwarcie znów dał o sobie znać Ponitka. Najpierw trafił za trzy, następnie wjechał pod kosz i zdobył dwa oczka a w kolejnej akcji obsłużył podanie Michała Sokołowskiego, który trafił zza łuku. Jeszcze rywale nie złapali oddechu a Ponitka znów trafił za trzy punkty. Polska prowadziła 87:78 a do końca spotkania zostało nieco ponad 5 minut.

Wtedy zaczęły się schody. Po 5. faulu parkiet musiał opuścić Balcerowski. Niestety, zastąpienie go Aleksandrem Dziewą przyniosło kilka strat i punktów dla Ukrainy. Dziewa jednak popisał się fantastyczną defensywą w starciu z liderem rywali, Swiatoslawem Mychajlukiem, gdy wynik brzmiał tylko 88:86. Ukraińcy musieli faulować a wolne wykorzystali Slaughter i Ponitka. Na koniec wynik ustalił Sokołowski.

Ukraina - POLSKA 86:94 (21:24, 24:18, 22:27, 19:25)

Ukraina: Vyacheslav Bobrov 15, Issuf Sanon 13, Artem Pustovyi 13, Sviatoslav Mykhailiuk 12, Ivan Tkachenko 10, Alex Len 9, Bogdan Bliznyuk 7, Volodymyr Herun 3, Illya Sydorov 2, Denys Lukashov 2.

Polska: A.J. Slaughter 24, Mateusz Ponitka 22, Aleksander Balcerowski 14, Michał Sokołowski 12, Jakub Garbacz 6, Aleksander Dziewa 5, Michał Michalak 4, Aaron Cel 4, Jakub Schenk 2, Jarosław Zyskowski 0, Dominik Olejniczak 0.