Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z prezydentem Marcinem Krupą
12.09.2022
08:00:00

Radio Katowice ma otrzymać tytuł honorowy "Zasłużony dla Miasta Katowice". 

Projekt uchwały zostanie przegłosowany na uroczystej sesja rady miasta, która odbędzie się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. To tylko jedno z zaplanowanych kilku wyróżnień

W niedzielę polscy siatkarze rozegrali w Spodku mecz z Włochami, w którym zostali wicemistrzami świata.

Z prezydentem Katowic Marcinem Krupą rozmawia Łukasz Łaskawiec.


W poniedziałkowy poranek moim i państwa gościem w Radiu Katowice jest prezydent Katowic Marcin Krupa. Dzień dobry.

Dzień dobry panie redaktorze, witam wszystkich słuchaczy Radia Katowice.

Panie prezydencie wczoraj na pewno oglądał pan mecz i to z bliska.

Tak, oglądałem i to z bliska rzeczywiście.

Polscy siatkarze zostali wicemistrzami świata. Nie udało się pokonać Włochów, ale to było spotkanie bardzo emocjonujące, choć reakcje kibiców - mieszane.

Tak, rzeczywiście na pewno każdy się spodziewał zwycięstwa, ale to też tak nie jest w sporcie, że można trzy razy z rzędu zostać mistrzem świata. Cieszymy się z naprawdę wysokiego wyniku bo być wicemistrzem świata w piłce siatkowej mężczyzn to jest naprawdę wielkie, wielkie osiągnięcie. Wielki szacunek za siłę naszych siatkarzy, za to że przyciągają tak wielu kibiców na te swoje zawody. To jest coś pięknego widzieć, w przypadku naszej hali, czyli Spodka, odlatujący Spodek z kibicami, którzy są zadowoleni, którzy dopingują tą naszą drużynę. Wiadomo to jest sport, zawsze będziemy czuli jakiś niedosyt, ale pamiętajmy o tym, że to są wicemistrzowie świata. 

Katowice zdecydowanie kojarzą się z siatkówką. Mamy też Aleję Gwiazd Siatkówki, w której w wakacje, czyli niedawno, pojawiły się nowe nazwiska.

Tak rzeczywiście Katowice stały się Mekką polskiej siatkówki na pewno, choć niektórzy mówią, że nawet Mekką światowej siatkówki. Ja rozmawiałem z prezydentem światowej federacji siatkarskiej, więc najważniejszą osobą w siatkówce w świecie, i on powiedział, że takiej atmosfery jak jest w Polsce, jak jest w Spodku, to on jeszcze nigdy w swoim życiu nie spotkał. To jest fajne bo tą atmosferę robią nasi kibice. 

Zostawiamy sport. Panie prezydencie, wczoraj minęło 157 lat od uzyskania przez Katowice praw miejskich. To stosunkowo młode miasto, które wciąż się przecież rozwija. Dziś się odbędzie uroczysta sesja Rady Miasta i będą rozpatrywane projekty uchwał w sprawie przyznania tytułów honorowych Zasłużony dla Miasta Katowice, wśród wyróżnionych jest między innymi Radio Katowice. 

Tak. Bardzo się z tego cieszę, że taki wniosek padł, i że będzie to głosowane, i że Radio Katowice uzyska tytuł Zasłużony dla Miasta Katowice. Można by było zadać sobie pytanie dlaczego tak się dzieje albo dlaczego tak się stanie, a na odpowiedź to chyba by nam brakło czasu. Radio Katowice już w samej swojej nazwie ma tą markę naszego miasta, tworzy tą markę naszego miasta a patrząc na pracę państwa jako dziennikarzy, państwa redaktorów, to naprawdę chylę czoła. Powiem to jasno i otwarcie, pomimo że jesteście radiem publicznym, to głosicie prawdę po prostu, mówicie o tym co nas otacza, nie dorabiacie do tego żadnych długich wąsów i nie wiadomo jeszcze czego. Naprawdę miło się słucha Radia Katowice. Ja często rano wstając od razu włączam radio, które jest nastawione na 102,2 no i słucham Katowic. 

Z wnioskiem o przyznaniu nam tego wyjątkowego tytułu wystąpił w maju właśnie pan prezydent, razem z przewodniczącym Rady Miasta. Oczywiście w imieniu wszystkich pracowników chcę podziękować za to wyróżnienie i docenienie naszej pracy, bo to wyjątkowe wyróżnienie, bo kończymy 95 lat jako Radio Katowice. W uzasadnieniu uchwały wymieniono mnóstwo kwestii, które doceniają władze miasta. Pojawił się między innymi wątek ukraiński. 

Tak, rzeczywiście trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć, że w ogóle Radio Katowice, niemalże tak jak miasto Katowice, zmienia się w bardzo dynamiczny sposób. To oczywiście zasługa zarządzających tym radiem. Porównuję to trochę do mojej działalności. Trzeba umieć sobie stworzyć zespół, który będzie dobrze działał, jak dobrze nasmarowana maszyna - mówię to jako inżynier. To jest bardzo ważne żeby umieć sobie stworzyć właśnie taką atmosferę pracy, w której każdy się czuje dobrze i chce nie tylko przyjść do pracy i zrobić robotę, ale zostawia tutaj też serce. To doskonale widać właśnie w państwa radiu. To serce przekłada się również na, nazwijmy ją, działalność charytatywną czy pomocową i tak się też stało przy kwestiach związanych z Ukraińcami. Wielkie, wielkie serducho, które państwo daliście dla tych osób które potrzebują i potrzebowały pomocy, to się wszystko nam fajnie udało muszę powiedzieć. Rzeczywiście stworzyliśmy taką symbiozę, my jako miasto, państwo jako Radio, jako głosiciel informacji, i oczywiście NGO-y, i nasi mieszkańcy, którzy też serce i drzwi otwarli dla osób, które uciekały z Ukrainy przed wojną. 

Dziś miejsce wyróżnienia otrzymają także prof. Aniela Korzon, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach a także były prezydent Katowic Piotr Uszok. 

Tak, rzeczywiście pani prof. Aniela Korzon to bardzo ważna osoba dla pedagogiki, dla diagnostyki dzieci. Cała jej praca była poświęcona kiedyś, bardzo zapomnianemu, problemowi, jakim jest niedosłuch dzieci czy brak w ogóle słuchu. Naprawdę wiele, wiele opracowań, które pani profesor stworzyła dały możliwość diagnostyki i rehabilitacji osób z takimi zaburzeniami. Oczywiście Izba Rzemieślnicza Małej i Średniej Przedsiębiorczości, to najstarsza instytucja samorządowa, biznesowa można powiedzieć w Polsce. Nie ma starszej instytucji z tego co pamiętam. Naprawdę wiele, wiele wspaniałych rzeczy pod wodzą pana prof. Klimka się działo dla biznesu, dla rozwoju naszego miasta, ale też dla rozwoju całego województwa. To co mówiłem wcześniej o radiu, to trzeba też powiedzieć o mieście. Miasto bez mieszkańców nie byłoby miastem to jest pierwsza rzecz. Druga rzecz gdyby ci mieszkańcy nie mieli możliwości rozwoju to też by było ciężko, nie moglibyśmy mówić o takim wzroście gospodarczym który mamy w Katowicach, i który jest zauważalny nie tylko przez nas tutaj, ale przede wszystkim przez ludzi z zewnątrz. To jest bardzo fajne. I oczywiście Piotr Uszok. Praktycznie można by było postawić nie kropkę a wykrzyknik, bo to od niego się zaczęła rzeczywiście przebudowa naszego miasta i rozwój, czyli taka mozolna praca od remontów trudnych rzeczy, aż po wizję [Katowic – przyp. red.]  i realizację tej wizji jako miasta kultury, jako miasta biznesu, i jako miasta spotkań bo tym się dzisiaj najbardziej chwalimy. 

Panie prezydencie i na koniec naszej rozmowy przenieśmy się na chwilę z Katowic do Rudy Śląskiej. Wczoraj odbyły się tam przedterminowe wybory prezydenta. Wiemy już, że będzie druga tura. Zmierzą się dwaj byli wiceprezydenci Michał Pierończyk i Krzysztof Mejer. Dopiero trzeci wynik należy do lidera dotychczasowych sondaży, Marka Wesołego. Jakiego spodziewa się pan wyniku drugiej tury, w głosowaniu 25 września? 

To jest właśnie fajne, że żyjemy w demokratycznym państwie i że mamy demokratyczne wybory samorządowe, i wygra na pewno ten, który jest najlepszy zdaniem mieszkańców. Oczywiście każdy ma swojego faworyta. Ja postawiłem na Krzysztofa Mejera. Do drugiej tury przeszedł a więc to „pudło” jest. Zobaczymy jak pójdzie za dwa tygodnie w tych wyborach. Czeka na pewno Krzysztofa bardzo dużo pracy teraz bo musi przecież przekonać mieszkańców do siebie, do swoich pomysłów na Rudę Śląską. Pokazać to co rzeczywiście do tej pory zrobił, ale oczywiście gratuluję tego zwycięstwa w pierwszej turze -bo to też trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć- panu Michałowi Pierończykowi bo tam chyba ponad 36% rudzian na niego zagłosowało, to jest naprawdę kapitalny wynik.

W Rudzie Śląskiej rozpoczyna się zatem druga odsłona kampanii wyborczej a moim i państwa gościem w Radiu Katowice był dzisiaj prezydent Katowic Marcin Krupa. Dziękuję za spotkanie.

Dziękuję również i do usłyszenia.



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA