30 lat Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi

fot. Wojciech Kocjan/Radio Katowice

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi obchodzi trzydziestolecie istnienia. Organizacja od trzech dekad wspiera wdrażanie nowoczesnych technologii w zakresie leczeniu serca, prowadzi także badania w obszarach biotechnologii, biocybernetyki oraz protez serca. 

— Działania naszej fundacji to wymierne liczby i wymierni ludzie, których udało się uratować — mówi Jan Sarna, dyrektor generalny zabrzańskiej fundacji. 


Z okazji jubileuszu w siedzibie fundacji odbyła się premiera filmu dokumentalnego Religa — charyzma i pokora, w którym przedstawiono sylwetkę profesora przez pryzmat osób, które znały go prywatnie i ceniły, nie tylko jako wybitnego kardiochirurga, ale przede wszystkim jako wspaniałego człowieka. 

To właśnie profesor Zbigniew Religa wraz ze swoimi współpracownikami założył w grudniu 1991 fundację, chcąc w ten sposób stworzyć wspierający polską kardiochirurgię ośrodek badawczo-wdrożeniowy. 

Pracownia Biologicznej Zastawki Serca, Pracownia Sztucznego Serca oraz Zespół Eksperymentalny i Kliniczny rozpoczęły działalność we wrześniu 1993 roku. 

Autor: Wojciech Kocjan /mf/


Wiadomości regionalne