Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Bezpieczeństwo dziecka w domu
23.09.2022
15:27:00

Chwila nieuwagi, brak wyobraźni czy lekceważenie zagrożeń przez dorosłych są najczęstszymi przyczynami wypadków dzieci we własnych domach. 

Kiedy coś się stanie często wpadamy w panikę a stres nas paraliżuje. Jak pomóc dziecku, na co zwrócić uwagę, jak je uczyć zasad bezpieczeństwa i tego jak ono może nam pomóc, gdy sami będziemy potrzebowali pomocy - radzi Marta Ludwiczek, autorka książki "Jak nie wpaść w tarapaty, czyli porady dla dziecka, mamy i taty".

Jeśli dziecko ulegnie wypadkowi

Przede wszystkim musimy opanować swoje emocje a potem działać bardzo szybko ponieważ, w wielu przypadkach, ten czas ma ogromne znaczenie. Jeśli my będziemy opanowani, to dziecko łatwiej przejdzie przez tę sytuację, choć na pewno będzie dramatyzm. Wiemy, jak dzieci się zachowują, wiemy, że boją się nowych sytuacji, tego że dzieje się im coś złego.

Dobrze mieć podstawową wiedzę, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy i nie wiemy co powinniśmy zrobić, to często nie robimy nic. To jest naprawdę bardzo złe, bo zanim ta pomoc nadejdzie, to w wielu przypadkach może być już za późno. My powinniśmy wiedzieć co robić kiedy nasze dziecko na przykład się oparzy. To są podstawy, których musimy się nauczyć. Musimy sami starać się taką wiedzę sobie przyswoić żeby być gotowym na każdą ewentualność.

Jeśli dziecko się zakrztusi, zachłyśnie, nie potrafimy nic z tej buzi wyjąć samodzielnie, po pierwsze dajmy mu kaszleć, niech samo oczyści swoje drogi oddechowe, a jeśli widzimy że dziecko nieprawidłowo oddycha kaszel nie przynosi efektu, albo przestaje kaszleć, to wtedy musimy działać i nie bójmy się zdecydowanych reakcji. Najlepiej obejrzeć sobie filmiki instruktażowe dostępne w Internecie, jak to należy prawidłowo robić.

Nierzadko w domu zdarzają się poparzenia i wielu rodziców chcąc pomóc dziecku stosuje domowe metody, które wcale nie są pomocne. Wiem od ratowników medycznych, że do tej pory panuje przekonanie, że rany poparzenia możemy posmarować tłuszczem, masłem czy olejem, że można przekłuć pęcherz, który powstał na skutek oparzenia. Tego absolutnie nie robimy! Sytuacje kiedy mamy do czynienia z dużą ilością powierzchni poparzonego ciała, albo mówimy o małym dziecku, zawsze musimy skonsultować z lekarzem. Musimy też pamiętać, że szybko powinniśmy chłodzić takie miejsce woda, ale nie lodowatą.

O czym musimy pamiętać

Podstawowe rzeczy o których nie pamiętamy, to błędy które wydają się oczywiste a jednak je popełniamy. Niby każdy wie, że gorącej kawy czy herbaty nie powinniśmy zostawić w zasięgu rąk dziecka, ale jednak każdego roku dochodzi do ogromnej liczby takich wypadków. Niby każdy z nas wie, że chemię domową czy leki powinniśmy trzymać gdzieś wysoko lub innym miejscu niedostępnym, ale też każdego roku słyszymy o takich przypadkach. Musimy włączyć myślenie. Wiadomo, że dzieci i ich fantazja jest niczym nieograniczona. Możemy spodziewać się naprawdę wszystkiego. Musimy wyprzedzać ruchy swojego dziecka.

Pamiętajmy, żeby dziecku często dawać pić, nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok. Często dzieci trafiają do szpitali właśnie z powodu odwodnienia.

Jak uczyć zasad bezpieczeństwa

Rozmawiajmy z dzieckiem. Jeśli będzie świadome zagrożeń, to ono będzie ostrożniejsze. Dzieci słuchają bardzo uważnie, mimo że nam tego nie pokazują. Wierzę w sens tych rozmów, nawet z maluchami. Moja córka była kiedyś na kilku pokazach udzielania pierwszej pomocy, ale wtedy nie ćwiczyła, bardziej obserwowała. Po 3 miesiącach zauważyłam, że reanimuje swoją żyrafę. Oczywiście robiła to nie do końca poprawnie, ale wiedziała, że są wdechy, że są uciśnięcia. To zostało w jej głowie, i wie że ma reagować.

Dziecko możemy w bardzo prosty sposób nauczyć tego, jak ma wezwać pomoc, kiedy komuś z domowników coś się stanie. Sama zastanawiałam się w jaki sposób przekazać taką wiedzę trzylatce. Przecież nie będzie potrafiła wybrać numeru 112. Wpadłam wtedy na pomysł żeby te ważne numery w telefonie pooznaczać emotikonami. Każdy znaczek to był telefon do kogoś. Myślę, że jest to dobry sposób żeby tłumaczyć dziecku co konkretnie powinno zrobić kiedy na przykład upadniemy na podłogę, gdy nie będzie z nami kontaktu. Mówmy: weź telefon i naciśnij serduszko, gwiazdkę, zadzwonisz wtedy do babci, do taty, na pogotowie i powiesz co się stało.

Autorzy: Dorota Stabik, Marlena Barasińska/pm/



Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA