Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Światowy Dzień Serca
29.09.2022
17:55:00

Jak żyć żeby nasze serce długo nam służyło? Jak o nie dbać? Na co zwrócić uwagę gdy czujemy się gorzej? Kiedy powinna nam się zapalić "czerwona lampka", że z sercem dzieje się coś niedobrego?

W Światowym Dniu Serca radzi kardiochirurg doktor nauk medycznych Krystyna Bochenek-Klimczyk.

Pięć podpowiedzi, co powinniśmy robić, by nasze serce długo było zdrowe:

1. Jeżeli palisz – rzuć palenie. Nie tylko dla kwestii zdrowia     samego serca, ale pozostałych narządów również. Poza tym, dym     papierosowy postarza.    

2. Wyjdźmy na świeże powietrze. Jeżeli nie mamy czasu pójść na     półgodzinny czy godzinny spacer, to jeżeli jeździmy komunikacją     miejską, wysiądźmy 1-2 przystanki wcześniej, przejdźmy się. To     już będzie ruch. Najlepiej gdyby to było przynajmniej 10 tysięcy     kroków dziennie. Przejdźmy pół piętra po schodach zamiast     jechać windą. W weekendy: kijki, rower, najbliższy park, wyjazd     do lasu lub nad jezioro, ruch z ukochaną osobą czy psem.

3. Jedzmy połowę porcji, na którą mamy ochotę. Zjedzmy porządne     śniadanie. Pozostałe posiłki w ciągu dnia rozłóżmy na kilka     mniejszych porcji. Połowę naszego talerza powinny stanowić     warzywa, owoce w mniejszej ilości, białko (co kto lubi: mięso     bądź potrawy wegetariańskie tofu, soja, rośliny strączkowe).     

4. Stresu nie możemy wyeliminować z życia, ale zmieńmy go. Każdy z     nas się denerwuje, każdy ma dni gorsze. Znajdźmy coś co     spowoduje, że ten poziom stresu zmniejszy się. Czy to będzie     muzyka, książka, rozmowa, ćwiczenia sportowe, joga cokolwiek.     

5. Badajmy się okresowo. Nawet jeśli odczuwamy, że nic nam nie jest.     Zgłośmy się do lekarza. Miejmy zrobione podstawowe badania krwi,     podstawowe badania obrazowe. Raz na kilka lat, tak jak zalecają     badania okresowe, RTG klatki piersiowej. Badajmy się!

Trzy główne grupy problemów sercowych, które  powinny zwrócić naszą uwagę:

- Niewydolność serca. Pojawiają się wtedy takie objawy, jak duszność, szybkie męczenie się, obrzęki, początkowo wokół kostek, następnie wyżej. Pacjent ma trudność z wejściem na pierwsze piętro, z przejściem 100-200 metrów. Jeżeli zauważysz takie objawy - zgłoś się do swojego lekarza prowadzącego.

- Choroba niedokrwienna serca i konsekwencja tej choroby, czyli zawały serca. Rocznie z powodu zawału serca umiera w Polsce ponad 120 tysięcy osób. Myślę, że większość z państwa kojarzy typowe objawy zawału serca: ból w klatce piersiowej, ucisk w okolicy mostka, w okolicy serca, po lewej stronie klatki piersiowej. Chciałam zwrócić uwagę, że kobiety często przechodzą zawał serca w sposób nietypowy. Mogą mieć objawy takie, jak: gorsze samopoczucie, szybkie męczenie się, niemożność znalezienia sobie miejsca, rozdrażnienie, ucisk w nadbrzuszu. Wszelkie objawy, które odbiegają od normy, które powodują dyskomfort, rozkojarzenie, powinny wzmóc czujność kobiet.

- Arytmie. Migotanie przedsionków, najczęstsza arytmia, dotyczy ponad 2% społeczeństwa w wieku powyżej 60 roku życia. Migotanie przedsionków jest niebezpieczną arytmią, ponieważ może prowadzić do udaru mózgu. Dlatego jeżeli odczuwasz nierówną pracę serca, raz ono bije szybciej a następnie jest jakaś przerwa uderzenia – zgłoś się do lekarza. Miej wykonane EKG. Jeżeli migotanie przedsionków nie jest leczone, to prowadzi do wysokiego ryzyka udaru mózgu, a nikt z nas nie chciałby stracić władzy w ręce, nodze, przestać widzieć czy przestać mówić.




Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA