22,5 mln złotych dla szpitali województwa śląskiego

fot. Joanna Opas/Radio Katowice

Dodatkowe 22,5 miliona złotych przekaże Narodowy Funduszu Zdrowia do szpitali województwa śląskiego.

Środki te zostaną przekazane do końca 2022 roku. W pierwszym półroczu 2023 r. fundusz przekaże kolejne ok. 55 milionów złotych. Minister zdrowia Adam Niedzielski zdecydował, że dodatkowe finansowanie trafi do placówek podstawowego zabezpieczenia szpitalnego, które znalazły się w najtrudniejszej sytuacji.

Nie wszystkie szpitale otrzymają jednak wsparcie – mówi Piotr Nowak, dyrektor śląskiego oddziału NFZ. Otrzymają je te placówki, które po przekazaniu środków na podwyżki zgodnie z poprzednią ustawą, nie osiągnęły 16 procent wzrostu wartości kontraktów z funduszem. Dodatkowe finansowanie ma poprawić płynność finansową tych placówek.

Środki trafią do 24 szpitali w całym województwie śląskim, w większości są to szpitale powiatowe. Jedną z lecznic, które otrzymają wsparcie jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu podkreśla Wojciech Michalik, dyrektor szpitala. Środki te zostaną przeznaczone głównie na dodatkowe świadczenia dla pacjentów.

Do bytomskiego szpitala trafi około 216 tysięcy złotych miesięcznie do końca roku. W całym kraju do szpitale otrzymają ponad 500 milionów złotych dodatkowych środków finansowych.

Autor: Joanna Opas /mf/


Wiadomości regionalne