Nagroda za szczególne zasługi dla polskiej książki i kultury

fot. Ewelina Kosałka-Passia/Radio Katowice

Nasza radiowa koleżanka Ewa Niewiadomska została nagrodzona "Dyplomem Stulecia Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek" za szczególne zasługi dla polskiej książki i kultury. 

Uroczystość odbyła się podczas Targów Książki w Katowicach. Wśród nagrodzonych znaleźli się: profesor Jan Malicki – były dyrektor Biblioteki Śląskiej, Barbara Szmatloch – publicystka i regionalistka, Adam Szaja – krytyk literacki i bloger, Anna Machwic – twórczyni konkursu "Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci" oraz Biblioteka Śląska w Katowicach. 

Ewa Niewiadomska wraz z profesorem Ryszardem Koziołkiem stworzyła w Radiu Katowice cykl audycji i podcastów "Poczet Pisarzy Polskich". Na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach prowadzi cieszące się dużą popularnością spotkania zatytułowane "Książka na scenę!". O książkach rozmawia też na festiwalach literackich. Za swoje działania na rzecz kultury była wielokrotnie nagradzana.  Dziennikarka Polskiego Radia Katowice podkreśliła znaczenie tego wyróżnienia.


Warto przypomnieć, że Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, obchodzące 100-lecie, ma w swojej historii okresy niezwykle ważne i trudne dla polskiej kultury. Podczas okupacji skupione w nim środowisko polskich wydawców działało w konspiracji. Wydawcy razem z księgarzami uratowali wielką liczbę egzemplarzy książek zagarniętych przez Niemców i zorganizowali ich rozpowszechnianie, zwłaszcza wśród młodzieży uczącej się na tajnych kompletach. Towarzystwo zainicjowało różne formy opieki i pomocy polskim pisarzom i uczonym, głównie przez zawieranie z nimi umów wydawniczych na napisanie dzieł, które miały być wydane po wojnie. Do dziś Towarzystwo dba o interesy wydawców, pisarzy i zajmuje się promowaniem czytelnictwa.

/rs/


Radiowe Wydarzenia