W województwie śląskim Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywają się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
Ich uczestnicy wspólnie odśpiewają Hymn Polski, Mazurek Dąbrowskiego, będą także uczestniczyć w wielkiej wystawie militariów.
— Przedstawiciele władz samorządowych i rządowych złożą kwiaty w miejscach pamięci — mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Wojewódzkie Obchody Święta Niepodległości rozpoczną się w południe. Władze wojewódzkie uczczą 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Włodarze złożyli kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich i Józefa Piłsudzkiego.
Jak mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, tegoroczne obchody wyjątkowo dobitnie uświadamiają nam znaczenie suwerenności.
— Polacy mieli w sobie patriotyzm od zawsze — podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
Pod pomnikiem Józef Piłsudskiego odczytano także apel pamięci, była także salwa honorowa. Z kolei w Archikatedrze Chrystusa Króla odbyła się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny.
— Od 12:00 zapraszamy wszystkich mieszkańców na Stadion Śląski — mówi rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Sławomir Gruszka.
Wydarzenie potrwa do 18:00. Szczegóły dostępne są stronie internetowej slaskie.pl. Jak mówi Bartłomiej Kowalski, dyrektor generalny stadionu, atrakcje czekają na całe rodziny.
Będzie także wojskowa grochówka. Na zakończenie wystąpi zespół Zakopower.
Na Patriotyczny Piknik Rodzinny zaprasza także Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Na uczestników czeka polski czołg z grupą rekonstrukcyjną, przysmaki kuchni polowej, muzyka na żywo i atrakcje dla najmłodszych.
— Wydarzenie odbywa się w Miejskim Domu Kultury "Koszutka" w Katowicach — mówi Krzysztof Kraus z Instytutu Korfantego.
Wydarzenie potrwa do 17:00. Patronem medialnym Pikniku jest Polskie Radio Katowice.
Na ulicach Katowic odbędzie się Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z Wujka. Pierwotnie były to dwa wydarzenia, ale organizatorzy liczą, że dzięki połączeniu zgromadza więcej osób chcących upamiętnić nie tylko górników zabitych podczas pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego Wujek, ale wszystkich walczących o wolność i niepodległość naszego kraju. Ponadto zmiana daty ma podkreślić istotę strajku w Kopalni Wujek i jego wpływ na współczesną historię Polski. Na trasę uczestnicy wyruszą spod Muzeum Śląskiego Centrum Wolności o Solidarności, by ulicami Gallusa, Mikołowską, Piękną dotrzeć do mety w Parku Kościuszki.
Główne obchody Święta Niepodległości w Bytomiu rozpoczną się złożeniem kwiatów pod tablicą Solidarności przy ulicy Pułaskiego. W południe w kościele pod wezwaniem świętego Jacka przy ulicy Matejki odprawiona zostanie msza za Ojczyznę. Po niej pod pomnikiem Wolności przy ulicy Piłsudskiego odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, pocztów sztandarowych oraz uczestników uroczystości i mieszkańców.
W Radzionkowie obchody Narodowego Święta Niepodległości zaczną się mszą w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem świętego Wojciecha. Później zaplanowano składanie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Spotkają się tam między innymi samorządowcy, przedstawiciele gminnych jednostek organizacyjnych i służb mundurowych, młodzież i uczniowie oraz delegacje większości radzionkowskich organizacji pozarządowych.
W Częstochowie miejskie obchody święta Niepodległości rozpoczyna msza święta w Bazylice Archikatedralnej. Celebrować ją będzie metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. O 16:30 w Alei Sienkiewicza złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Tuż po tym na placu przed miejskim ratuszem odbędzie się uroczystość z odczytaniem Apelu Pamięci, złożeniem kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Śpiewane będą też pieśni historyczne.
Z okazji Święta Niepodległości w Częstochowie można jeździć zabytkowymi tramwajami. Na torowiska wyjechały Konstal 4n z doczepą produkowany w latach '50 i '60 oraz Konstal 102Na wytwarzany w latach '70. Pojazdy wchodzą w skład taboru miejskiego przewoźnika.
— Przejazdy odbywają się na trasach linii 2 i 3 — mówi Maciej Hasik z MPK w Częstochowie.
Akcja organizowana jest we współpracy z Częstochowskim Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej. Zabytkowe tramwaje kursować będą do godziny 17:30.
W Olsztynie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczynają się na rynku miejskim, gdzie złożone zostaną kwiaty pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Nastąpi także uroczyste wciągnięcie na maszt biało-czerwonej flagi. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą do kościoła pw. świętego Jana Chrzciciela, gdzie mszę w intencji ojczyzny celebrować będzie metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo. Tuż po tym zaplanowano koncert Częstochowskiego Kwartetu Smyczkowego.
Cieszyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpocznie nabożeństwo ekumeniczne w intencji niepodległości Ojczyzny w Kościele Jezusowym. Po nabożeństwie odbędzie się przemarsz w asyście orkiestry i pocztów sztandarowych pod Pomnik Niepodległości. Następnie na rynku, pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego oraz pod Pomnikiem Legionistów złożone zostaną kwiaty i odśpiewana Rota. Po południu w Teatrze im. Adama Mickiewicza rozpocznie się uroczysta Sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej połączona z wręczeniem Laurów Ziemi Cieszyńskiej.
W kościele parafialnym św. Bartłomieja w Lipowej k. Żywca po mszy rozpocznie się koncert z cyklu Górale patriotycznie. Pierwotnie tak miał się nazywać jednorazowy koncert, ale pomysł się spodobał i po kilku występach w różnych częściach regionu postanowiono wydać płytę z utworami patriotycznymi z lat 1914-1922.
— To piosenki, które towarzyszyły Polakom w najtrudniejszych latach walki o kształt odradzającego się kraju — mówi dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej Lesław Werpachowski.
W koncercie wystąpią artyści z Żywiecczyzny, Śląska Cieszyńskiego, zaprezentuje się także miejscowy zespół Lipowianie. Wydanie płyty dofinansował samorząd województwa śląskiego.
Msza święta w intencji Ojczyzny rozpocznie obchody Święta Niepodległości w gminie Porąbka. Po mszy odbędzie się oficjalna prezentacja masztu z okazji rocznicy zwycięstwa Bitwy Warszawskiej w ramach akcji Pod biało-czerwoną. Uroczystości odbędą się na placu przy domu kultury, na którym widnieje mural upamiętniający setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, mówi wójt Paweł Zemanek.
Oprawę artystyczną uroczystości zapewni Orkiestra Dęta Domu Kultury w Porąbce.
Wspólne świętowanie z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się także w gminie Pawłowice. Uroczystość rozpocznie msza święta w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Następnie pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej, odbędzie się uroczyste wciągnięcie flagi na maszt w ramach projektu Pod biało-czerwoną i złożenie kwiatów. Uczniowie klasy wojskowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących Zaprezentują pokaz musztry a po części oficjalnej, w Centrum Kultury odbędzie się wręczenie nagród Za zasługi dla Gminy Pawłowice oraz stypendiów dla studentów z gminy Pawłowice.
Autorzy: Jarosław Krajewski, Agnieszka Loch, Tadeusz Musioł, Andrzej Ochodek, Joanna Opas, Piotr Pagieła, Krzysztof Słabikowski /rs/