Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Ekspert radzi: jak nie dać się nabrać na promocję
05.12.2022
13:21:00

Zwłaszcza w okresie przedświątecznym jesteśmy zachęcani do kupowania towarów w niesamowicie niskich cenach. 

Czy tak rzeczywiście jest i jak się nie dać oszukać przed dokonaniem zakupu. W przygotowaniu są przepisy, które mają ukrócić nieuczciwe działania sprzedawców, którzy liczą często na niezorientowanych i działających pod wpływem emocji klientów. Co to za przepisy i jak się nie dać "wykiwać". Z Katarzyną Kielar-Rusinowską z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Katowicach rozmawia Wojciech Skowroński. Wyprzedaże potrafią zawrócić nam w głowach. Sklepy kuszą obniżkami i różnymi hasłami reklamowymi. W jaki sposób robić zakupy, na co zwracać uwagę i jak nie dać się oszukać? – radzi Katarzyna Kielar-Rusinowska z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Katowicach.

Kuszeni okazjami i obniżkami cen kupujemy pod wpływem emocji. Oszołomieni hasłami, że wszystkie ceny są obniżone -30%, -50%, biegniemy do sklepu kupujemy, a później w sklepie obok widzimy, że tam to samo kosztuje dużo taniej. W sytuacji, gdy kupiliśmy produkt w promocyjnej cenie a w innym sklepie okazało się, że jest tańszy, ważne jest gdzie dokonaliśmy zakupu.  Jeżeli sprzedawca w sklepie stacjonarnym oferuje możliwość zwrotu towaru, to skorzystajmy z niej, ale pamiętajmy, że to jest jego dobra wola a nie obowiązek. Inaczej jest przy zakupach przez Internet. W sklepie internetowym mamy prawo zwrócić towar bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni. Wynika to z tego, że my tego towaru nie widzimy fizycznie, mamy tylko jakieś zdjęcie poglądowe więc nie możemy do końca ocenić towaru. Dopiero gdy go otrzymamy możemy zobaczyć, ocenić, sprawdzić. W sklepie stacjonarnym mamy pełny ogląd. Warto przed zakupami rozeznać rynek, ewentualnie dopytać czy można towar zwrócić kupując na przykład coś komuś na prezent. Warto też przed zakupem sprawdzić czy produkt, który nas interesuje nie jest tańszy w innym sklepie czy na innej stronie internetowej. Aby nie dać się oszukać zachowajmy zdrowy rozsądek i porównujmy ceny. Kupujmy to co jest nam potrzebne. Zwracajmy uwagę na hasła promocyjne ponieważ bardzo często są to przynęty żeby wejść do sklepu. Napisane jest na przykład do -70%, czyli nie wszystkie towary są w takiej obniżonej cenie. Zwracajmy uwagę na zestawy promocyjne. Kupując coś na sztuki może okazać się tańsze niż zestaw w trójpaku.  Sprawdzajmy ten produkt, dokładnie go oglądajmy bo nieraz jest tak, że na promocję wystawiane są rzeczy mniej wartościowe. Mamy wrażenie, że łapiemy okazję a potem okazuje się, że wcale tak nie  jest.

Dyrektywa unijna Omnibus będzie regulowała kilka kwestii. Zwiększona będzie ochrona praw konsumentów, po to żebyśmy nie byli oszukiwani podczas wielkich wyprzedaży. Sprzedawcy będą mieli obowiązek podawania oprócz ceny promocyjnej, tej ceny która obowiązywała przed promocją, również najniższej ceny jaka obowiązywała za ten produkt w ciągu 30 dni od tego dnia kiedy ta promocja obowiązuje, czyli ile wynosiła 30 dni wstecz. W sklepach internetowych, gdzie bardzo często kierujemy się opiniami o produkcie czy sprzedawcy, będzie zakaz usuwania przez sprzedawców negatywnych opinii i zakaz kupowania sztucznych opinii, które nie są opiniami konsumentów.

W oparciu o rozmowę Wojciecha Skowrońskiego – Marlena Barasińska.Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA