Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Ekspert radzi: jak dobrze rozpocząć nowy rok?
02.01.2023
10:45:00

Początek nowego roku to czas podsumowań, przemyśleń, podejmowania nowych wyzwań. 

Jak rozpocząć go dobrze? Czy robić noworoczne postanowienia? Jak zaplanować szczęście? Z psycholog profesor Katarzyną Popiołek rozmawia Anetta Chlebica.Przede wszystkim nie rozdrapujemy tego co nas spotkało złego, co nas bolało, co mieliśmy sobie za złe. To trzeba zostawić, wyrzucić za drzwi. Jeśli będziemy mieć to w pamięci, będzie istniało tylko dlatego, że ja to podtrzymuję. Raz na wozie, raz pod wozem. Było – minęło.  Zamykamy szufladę ze złymi emocjami. Nie otwieramy jej. Ogarnięci negatywnymi emocjami stajemy się coraz słabsi. Jeśli te negatywne emocje trwają w nas długo, to jest tak jakbyśmy wpadli do studni i siedzieli na dnie, a ludzie którzy by przechodzili koło nas mówili: „stary już wyjdź, już tak długo tu jesteś, 9 dni już tu siedzisz, wyjdź”. Pierwszego dnia było łatwiej a dziewiątego już jest trudniej. Negatywne emocje przeżywane miejscowo, krótko do czegoś nam służą. Rozwijają nas również. Jeden z psychologów zajmujących się szczęściem mówi o tym, że nie da się go przeżywać permanentnie. Szczęście musi być przecięte pewnymi wydarzeniami między innymi po to żeby potem umieć docenić to co dobrego nas spotkało. Nie rozszarpujemy tego co było. Nowy rok jest od tego żeby zapomnieć o przykrościach.

Jakieś postanowienia bardzo miło jest podjąć, ale najważniejsze jest żeby to były takie postanowienia, których realizacja będzie nam sprawiała przyjemność, bo takie się nam sprawdzą. Zamiast walczyć z tym co we mnie jest złe, postanawiam wzmocnić to co dobre. Rozwijać zalety, nie walczyć bezskutecznie z wadami. Tym bardziej, że ludziom nie przeszkadzają nasze wady. Ludziom przeszkadza brak zalet. Patrzę co we mnie jest fajnego i jak można to rozwinąć, jak można zrobić żeby to co we mnie jest fajne również posłużyło innym. Należy to co fajne rozwijać, propagować i dawać ludziom. Rozwijanie tego co w nas jest fajne przychodzi lekko.

Ważną rzeczą jest żeby zaplanować sobie szczęście. To trzeba robić. Szczęście samo nie przychodzi. Jeśli mamy pomnażać szczęście musimy o to zadbać. Jeśli szczęście daje nam kontakt z innymi ludźmi, to zadbajmy o ten kontakt, ale nie na zasadzie „zdzwonimy się”, tylko planuję: będziemy się spotykać co drugą sobotę, albo co drugi piątek raz u mnie raz u ciebie, albo będziemy mieli małą, tanią knajpkę gdzie można wypić herbatę. Relacje z innymi kiedy są pewne i zaplanowane, są dla nas oparciem. Pomnażanie szczęścia,  to także zaplanowanie dnia radosnych emocji. Zastanówmy się co nam sprawia przyjemność i zaplanujmy kiedy i jak będziemy to realizować. Kierowanie życiem jest łatwiejsze niż myślimy. Bardzo dużo czasu tracimy, bo gdy mamy wolne nie wiemy co zrobić, naciskamy guzik – patrzymy w telewizor. Ja muszę wiedzieć, że mając wolny czas, będę czytała książkę i wiem jaką chcę przeczytać. Będę szukała lektur, które mi odpowiadają i zawsze będę je miała pod ręką. Zaplanuję sobie czas, kiedy zawsze tę frajdę mogła sobie zrobić.

Planowanie miłych wydarzeń polega na tym, że wiedząc co sprawia mi przyjemność, postaram sobie to zafundować i będę miała zaplanowane drogi: jak to będę robić, z kim to będę robić i kiedy będę robić. Bez takiego planu to wszystko się rozsypie. Czasu mamy dużo tylko go niszczymy.

Na podstawie rozmowy – M. BarasińskaRadio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA