Duży krok MKS-u w stronę Final Four. Jednak pozostał niedosyt
25.01.2023
20:49:00

Piotr Muszalski

Dąbrowianie na początku 4. kwarty prowadzili już różnicą 24 punktów. Ostatecznie pokonali zespół z Timisoary 93:86 i teraz czeka ich rewanż w Rumunii.

Miejscowi zaliczyli dobry początek spotkania ale mimo prowadzenia MKS nie potrafił odskoczyć na kilka punktów, a nawet przegrywał jednym, na 2,5 minuty przed końcem kwarty. Jednak dwie trójki Gerrego Blakesa i Joe Chealeya pozwoliły wyjść na siedmiopunktowe prowadzenie.

Po 3 minutach drugiej kwarty zespół Jacka Winnickiego objął dziesięciopunktowe prowadzenie 28:18. Najwyżej w tej kwarcie MKS prowadził różnicą 11 oczek ale na niespełna 2 minuty przed przerwą zawodnicy z Timisoary zmniejszyli straty i przy stanie 38:32 trener gospodarzy poprosił o czas. Przerwa na żądanie przyniosła skutek w postaci 5 punktów, w tym trójki Martina Krampelja.

Następnie to trener gości wezwał swoich podopiecznych na rozmowę ale ta na niewiele się zdała gdyż MKS zamknął pierwszą połowę wynikiem 45:32.

Rumuński zespół trzecią kwartę rozpoczął od celnej trójki ale po chwili tym samym odpowiedział Jarosław Mokros. W kolejnej akcji dąbrowianie powiększyli przewagę do 15 punktów. MKS utrzymywał dwucyfrową przewagę a po dwóch celnych rzutach wolnych Mokrosa prowadził już 59:42.

MKS miał nawet 18-punktowe prowadzenie ale Timisoara zmniejszyła straty celną trójką. Na takie wydarzenia zza łuku odpowiedzieli Marcin Piechowicz i Gerry Blakes i na nieco ponad 2 minuty do końca kwarty dąbrowianie prowadzili 70:49. W końcowej fazie trzeciej odsłony goście starali się zmniejszyć straty ale celna trójka Macieja Kucharka w ostatnich sekundach dała wynik 75:54. Niestety, w końcówce 2 szybkie faule złapał Krampelj i Słoweniec z 4 przewinieniami musiał „odpocząć”.

Dąbrowianie ostatnią kwartę zaczęli od prowadzenia różnicą 24 punktów po rzucie wolnym Blakes’a i 2 punktach Ousmane Drame. Następnie to goście zaliczyli serial punktowy 7:0 i trener Winnicki zmuszony został do wzięcia czasu. Co prawda po przerwie to goście szybko trafili za dwa punkty ale celną trójką odpowiedział Kacper Radwański. Co z tego, skoro po chwili rumuński zespół wykorzystał akcję 3+1. Skuteczność nie zawodziła czołowych graczy Timisoary. Dwie trójki Ilji Djokovicia i na 5 minut przed końcową syreną MKS prowadził już tylko 81:73. Po przerwie na żądanie zza łuku trafił Trevor Bluiett ale szybko goście skopiowali taką akcję po drugiej stronie parkietu.

Końcówka obfitowała w wiele emocji. Kiedy dąbrowianie znów obejmowali dwucyfrowe prowadzenie, goście odpowiadali trójkami. Na 2 minuty przed końcem Timisoara zmniejszyła straty na różnicę 7 punktów a na domiar złego Mokros popełnił 5. faul i dla kapitana gospodarzy to spotkanie się skończyło. Następstwem faulu Mokrosa była dwa celne rzuty wolne i na 1,5 minuty przed końcem MKS prowadził już tylko 89:84.

Na szczęście po chwili niecelną trójkę dobił skutecznym wsadem Krampelj i przy stanie 91:84 trener gości poprosił o czas. Po powrocie na parkiet goście szybko trafili za dwa ale w kolejnej akcji dwa rzuty wolne wykorzystali miejscowi, którzy znów prowadzili 8 punktami.

Ostatecznie spotkanie zakończyło się zwycięstwem MKS-u Dąbrowa Górnicza 93:86.

MKS Dąbrowa Górnicza - BC SCM Timisoara 93:86 (24:17, 21:15, 30:22, 18:32)

MKS Dąbrowa Górnicza: Martin Krampelj – 20 pkt., Gerry Blakes – 18 pkt., Joseph Chealey – 15 pkt., Ousmane Drame – 10 pkt., Marcin Piechowicz – 8 pkt., Trevon Bluiett – 7 pkt., Jarosław Mokros – 7 pkt., Kacper Radwański – 3 pkt., Maciej Kucharek – 3 pkt., Wiktor Rajewicz – 2 pkt.

SCM OHMA Mozzart Bet Timisoara: Ilija Dokovic – 26 pkt., Igor Kesar – 21 pkt., Adem Mekic – 12 pkt., Nikola Gajic – 10 pkt., Adam Mirković – 6 pkt., Laszlo Emil Lazar – 4 pkt., Edward Petrescu – 4 pkt.,  Eric Jamal McClellan – 3 pkt., Alexandre-Christian Maticiuc – 0 pkt.