W radiowej galerii Na żywo otwarta została wystawa fotografii Wojtka Kukuczki pt. Portret rodzinny.
Portret rodzinny to cykl fotografii wykonanych podczas pobytu autora w Indiach. Przedstawia mieszkających tam ludziach, zwyczaje i kulturę, ale też mówi o człowieku i jego stosunku do samego siebie. Zdjęcia stały się przepustką, która pozwalała mu przekroczyć progi hinduskich domostw, rozmawiać, obserwować i zrozumieć mieszkańców. Wśród kolorowych ścian, zawieszonych portretów bogów, przedmiotów codziennego użytku, opowiada indywidualną historię bohaterów, ale też szeroki obraz zróżnicowanego społeczeństwa.
Jak pisze autor: "Indie są dla mnie krajem wyjątkowym, miejscem, które kryje w sobie tak wiele kultur, przekonań, wierzeń, sposobów życia, kolorów i kształtów, że trudno połączyć to wszystko w jeden kraj. Odmienność i różnorodność jest chyba dominującą cechą tego miejsca. Wyraża się ona w emocjach, kolorach, architekturze, sposobie życia. Postanowiłem poszukać własnej definicji tego miejsca poprzez fotografowanie ludzi w ich naturalnej przestrzeni rodzinnych domów. Zależało mi na ukazaniu specyfiki tego miejsca, ale też na wykorzystaniu fotografii jako przepustki, która pozwalała mi przekroczyć progi hinduskich domostw, rozmawiać, obserwować i zrozumieć. W tym obrazie pełnych emocji twarzy, kolorowych ścian, zawieszonych portretów bogów, przedmiotów codziennego użytku, kryje się indywidualna historia moich bohaterów, ale też szeroki obraz zróżnicowanego społeczeństwa. W zdjęciach starałem się zawrzeć coś jeszcze, coś co wykracza poza moją rolę w procesie fotografowania. Zależało mi na pewnej autokreacji. Wkraczając w intymną przestrzeń domostw moich bohaterów, starałem się podążać za ich oczekiwaniami w stosunku do zdjęć. Zdradzałem temat mojego projektu i oczekiwałem na propozycje. Wybór planu zdjęciowego, rekwizytów, pozycji, na ogół pozostawał w gestii fotografowanych rodzin. Myślę, że postawiło ich to w nietypowej sytuacji, nagle stanęli przed egzotycznym przybyszem, który nie wiedzieć z jakiego powodu, wkracza do ich domu i nieudolnie wyjaśnia, że interesuje się fotografią i pragnie zrobić rodzinne zdjęcie. Ci, których udało się przekonać mieli niełatwe zadanie, musieli zainscenizować obraz samych siebie, taki, który będzie ich wyrażał, jakiego oczekują i przez jaki zostaną zdefiniowani."
Wojtek Kukuczka ukończył studia magisterskie na kierunku Fotografia i Multimedia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz studentem Komunikacji Wizualnej AKI Academy of Fine Art w Holandii. W roku 2017 obronił doktorat z zakresu Sztuk Pięknych w Instytucie Sztuki, Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie Śląskim. Głównymi obszarami jego działalności artystycznej są: fotografia, multimedia, projektowanie graficzne oraz film.
Brał udział w ponad 70 wystawach artystycznych w tym ponad 30 indywidualnych oraz festiwalach artystycznych. W roku 2010 otrzymał nagrodę za najlepszy film polski na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Jest inicjatorem akcji charytatywnej 3440 Metrów Nad Poziomem Świata.
Autor prowadzi autorskie warsztaty z zakresu fotografii, animacji (STS) oraz zajęcia w zakresie sztuk pięknych z uczniami oraz studentami. Zrealizował kilkanaście projektów artystycznych z zakresu kultury i sztuki w trybie grantów oraz dotacji. Jest stypendystą Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego woj. Śląskiego, Wydziału Kultury miasta Wrocław oraz Wydziału Artystycznego UŚ. Jest laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień w konkursach oraz przeglądach artystycznych oraz nagrody dla Młodych Twórców Kultury Wydziału Kultury Miasta Katowice.
/rs/