Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Ekspert radzi: jak oszczędzać energię elektryczą?
15.02.2023
10:45:00

Czy zmieniając nieco nawyki związane z korzystaniem ze sprzętu domowego można płacić mniej za energię elektryczną? 

Okazuje się, że tak.  Doradzamy, jak korzystać ze sprzętu domowego i jednocześnie oszczędzać energię. Najważniejsze jest podejście zdroworozsądkowe i kilka podstawowych zasad. Na rozmowę z dr. Rafałem Setlakiem z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej zaprasza Wojciech Skowroński.



Jak oszczędzać energię elektryczną? Które domowe urządzenia są jej „pożeraczami” i czym się sugerować kupując nowe? Jak można zmniejszyć rachunki zmieniając nawyki? - radzi dr Rafał Setlak z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.

W domu mamy dużo urządzeń z zasilaniem elektrycznym i na co dzień nawet nie zwracamy na to uwagi. Jakbyśmy zobaczyli jak długo i z jaką mocą znamionową pracują, to okaże się że za duże zużycie energii widocznej na rachunkach odpowiadają głównie: lodówka, płyty grzewcze na których gotujemy i zmywarki. Dodatkowo często jest to także telewizor. Żelazko, choć pobiera dużo prądu, około 2 kWh, zaliczam do urządzeń używanych sporadycznie. Dziesiątki moich studentów w swoich mieszkaniach robiło bilans, spisywali wszystkie urządzania jakie mają, jakie moce mają te urządzenia i jak z nich korzystają. Żelazko nigdy nie trafiło nam do 20-tki największych pożeraczy energii. Jeśli używamy żelazka zgodnie z jego przeznaczeniem bądźmy spokojni, nie przejmujmy się. 

Jeśli mamy możliwość, albo stoimy przed koniecznością wymiany sprzętu który się popsuł, to zawsze sprawdzajmy i wybierajmy te urządzenia, które mają wysoką klasę energooszczędności. Zmieniło się ostatnio oznaczenie z plusów mamy A, B, C, D, ale dalej obowiązuje zasada, że im niższa litera (im bardziej idziemy w stronę A), tym jest wyższa klasa oszczędności i mamy mniejsze zużycie energii. Zwracajmy na to uwagę bo jeśli będziemy mieli dwa urządzenia w podobnej cenie, nie musimy zbyt dużo dopłacać do wyższej klasy, to wybierzmy zawsze to urządzenie o najwyższej obecnie klasie oszczędności. Robimy analizy ze studentami, z których wynika że za te najwyższe klasy energooszczędności czasem dopłacamy tyle, że ta dopłata niekoniecznie musi się nam skompensować w niższym zużyciu energii. Pamiętajmy, że zużycie które jest podane na etykietce, to jest rocznie zużycie w cyklu badawczym. Nie przenośmy tego, że my będziemy mieli takie same zużycie, ale patrzmy na naklejki na innych urządzeniach i porównujmy względem siebie, wtedy widać te różnice. To się przełoży później na złotówki. Nie myślmy też, że w ciągu roku musimy zarobić, bo te urządzenia mają okres trwałości przez 5-10-15 lat, pomnóżmy to więc na przykład razy 10 i już wtedy paręset złotych oszczędności może nam wyjść. 

Druga zasada jest taka, żebyśmy zwrócili uwagę czy dane urządzenie lub grupa urządzeń musi naprawdę pracować przez cały czas. Zauważono dawno temu, kiedy jako użytkownicy zmieniliśmy oświetlenie, z tradycyjnych żarówek 60-80-100W, na ledy, to zmieniliśmy też przyzwyczajenia. Wiemy już, że to nie jest 100W a kilka watów, więc zapominamy o tym żeby te źródła wyłączać i one często niepotrzebnie świecą. Patrzymy więc na sposób użytkowania. Włączajmy tylko wtedy kiedy są potrzebne. Włączając kuchenkę na przykład chcąc podgrzać porcję zupy, odlejmy jej trochę do małego garnka zamiast podgrzewać całość. To jest taki częsty błąd, że gotujemy 2 litry wody na szklankę kawy a przecież w czajnikach mamy możliwość zredukowania ilości wody. Powiedzmy o pralkach, bo to tutaj jest duży potencjał, korzystamy z nich czasami codziennie. Nowe pralki mają systemy prania w 30 stopniach. Jeśli do szybkich prań będziemy częściej stosowali programy krótkie, z zimną wodą, to po miesiącach, po roku zobaczymy oszczędności w zużyciu tej energii. Mamy jeszcze mnóstwo innych urządzeń, które mają mniejsze zużycie energii. To jest na przykład golarka czy suszarka, ale są to na tyle krótko używane urządzenia, że w bilansie rocznym mają pomijalne znaczenie. Skupmy się na najważniejszych pożeraczach energii.

Wybierając nowe urządzenia sprawdzajmy jaki mają pobór prądu, jakie są oznaczenia i podchodzimy do oszczędzania racjonalnie. Takie zdroworozsądkowe podejście. Jeśli byśmy nie mieli tak drogiej energii, to prawdopodobnie nie mówilibyśmy o tym i dalej byśmy robili tak jak do tej pory. Ta zmiana, która nas uderzyła po portfelach, powoduje że rozmawiamy, zaczynamy patrzeć na to jak się zachowujemy. Na przykład czy stojąc przed lodówką  musimy mieć przez minutę otwarte drzwi i zastanawiać się co z niej wybrać, czy może trochę szybciej zamknąć żeby nie wpuszczać ciepłego powietrza. Tworzą się nowe nawyki, które kiedyś zaprocentują. To nie jest działanie z dnia na dzień, że my od jutra już zredukujemy zużywaną energię, ale to jest pewien zespół konsekwentnych działań, pilnowania swoich domowników, który zaprocentuje po pewnym czasie. Czteroosobowa rodzina, jeśli nie ogrzewa prądem, zużywa do 2 MWh rocznie. To jest taka wartość, która wpisuję się w liczbę która została podana jako limit przy którym mamy niższą cenę energii. To w naturalny sposób wychodzi. Jak państwo zmienili już oświetlenie na ledy, macie oszczędniejszy telewizor czy lodówkę, to pewnie zobaczyliście na rachunkach rocznych, że jesteście poniżej 2 MWh i to bez dziwnych, radykalnych zachowań, jak siedzenie po ciemku czy nieprasowanie ubrań.



Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA