Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Ekspert radzi: Jak spalić kalorie ukryte w słodkościach
16.02.2023
12:57:00

W ostatni czwartek przed wielkim postem, jak Polska długa i szeroka, zajadamy się pączkami, zwanymi na Śląsku kreplami a na Kaszubach pùrclami. Mogą być nadziewane, marmoladą, bitą śmietaną, czekoladą, budyniem i innymi pysznościami, dowolność jest ogromna.

Jedni lubią polukrowane, inni posypane cukrem pudrem. Popularnością cieszą się też faworki, nazywane też chrustem czy chruścikami, oraz donaty z amerykańskim rodowodem. Przestroga ludowa mówi, że jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje pączka, nie będzie mu się wiodło. Lepiej więc nie ryzykować i postąpić zgodnie z tradycją. Jak przy tym samemu nie nabrać kulistych kształtów, jak spalić kalorie ukryte w słodkościach i jak je przygotować radzi psychodietetyk, Marta Kierzkowska-Grzybek.  

Proponuję kupienie lub usmażenie małych pączków. Rano jeden mały pączek z rodziną, w pracy drugi mały pączek, z przyjaciółmi trzeci. W rozrachunku wyjdzie, że zjedliśmy półtora dużego pączka. Pączek z lukrem ma blisko 300 kcal, ale taki z budyniem i czekoladą to aż 400 kcal. A do tego średniej wielkości pączek z nadzieniem i lukrem ma więcej niż 10 g tłuszczu. Jeden faworek to 90 kcal. Zjedzony okazjonalnie pączek nie zrujnuje nam odchudzania czy planu zdrowego żywienia, ale trzeba zachować umiar i pamiętać by później pozbyć się dodatkowych kalorii. Dla przykładu 300 kcal (1 pączek) pomoże nam spalić 40 minut skakania na skakance, 40 minut joggingu , 70 minut marszu czy na przykład 15 minut wchodzenia po schodach.

Ważna jest jakość zjadanych słodkości. Podstawowy skład każdego pączka, to przede wszystkim mąka, drożdże, masło, jaja, mleko, cukier i tłuszcz do smażenia, oraz oczywiście nadzienie i lukier. Niestety, łakocie dostępne w marketach mogą dodatkowo zawierać składniki które są niekorzystne dla naszego zdrowia, są to przede wszystkim: sól, olej palmowy, substancje słodzące, jak syrop glukozowo-fruktozowy, konserwanty, zagęstniki, mleko w proszku, masa jajeczna pasteryzowana, barwniki, aromaty, emulgatory. Dochodzi też kwestia oleju na jakim zostały usmażone. Dlatego dobrze wybrać pączki, donaty czy faworki ze znanych nam cukierni czy piekarni a najlepiej przygotować je samodzielnie.

Zdrowszą wersję możemy przygotować piekąc pączki w piekarniku zamiast smażenia. Jeśli już chcemy smażyć, to pamiętajmy żeby olej miał wysoką temperaturę dymienia (na przykład olej ryżowy), dodajmy spirytus do ciasta, który spowoduje mniejsze wchłanianie tłuszczu. Smażymy zawsze na rozgrzanym oleju, a wyjęte z tłuszczu pączki odsączamy na ręczniku papierowym. By były mniej kaloryczne możemy też zmniejszyć ilość cukru podanego w przepisie lub skromniej je polukrować. Jeżeli chcemy użyć polewy, to można ją przygotować na przykład ze zmiksowanej mieszanki liofilizowanych owoców z ksyitolem. Różowa wersja, bez sztucznych barwników, będzie idealna zwłaszcza dla dzieci. Możemy zamienić mąkę białą na orkiszową, co nie tylko zmniejszy kaloryczność, ale zwiększy wartość odżywczą. Wybierajmy konfitury naturalne, albo jakiś mus owocowy czy jakąś naturalną wersję kremu czekoladowego np. z daktyli i kakao. Osoby na diecie eliminacyjnej mogą przygotować pączki na mące bezglutenowej na przykład na jaglanej czy owsianej, z mlekiem roślinnym, a zamiast jajek możemy użyć siemienia lnianego, bananów, purée z dyni czy mus jabłkowy. Możemy też przygotować faworki bananowe (banany, siemię lniane, ocet jabłkowy i jakaś mąka bezglutenowa), donaty pieczone, albo pączki bez drożdży, jajek, glutenu, które będą zawierały purée z batata lub dyni, jogurt kokosowy, siemię lniane i mąkę gryczaną. Możemy przygotować mnóstwo zdrowych i pysznych łakoci na tłusty czwartek. Wszystko zależy od naszych upodobań kulinarnych i smakowych.

Autorzy: Katarzyna Herbuś, Marlena Barasińska /mf/



Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA