Katowicki magistrat nazywa przedsięwzięcie „Dzielnicą Nowych Technologii - Katowickim HUB-em Gamingowo-Technologicznym”. Ma ono powstać przy atrakcji turystycznej - historycznym osiedlu Nikiszowiec. Inwestycja ma dać nowe życie obiektom dawnej kopalni Wieczorek, a także stać się motorem napędowym dla rozwoju firm skupionych wokół cyfrowej branży. Obecnie trwa projektowanie pierwszego etapu przedsięwzięcia.
Jak zaznaczył prezydent Katowic Marcin Krupa, łączna wartość inwestycji szacowana jest obecnie na ponad 600 mln zł, dlatego jest przygotowywana i ma być realizowana etapami.
Umowę na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla pierwszego etapu hubu gamingowo-technologicznego miasto podpisało z pracownią AMC Andrzej M. Chołdzyński w kwietniu ub. roku. Wcześniej pracownia wygrała konkurs na adaptację i rewitalizacji już istniejących budynków po kopalni Wieczorek. Znajdą się tam m.in. powierzchnie biurowe i coworkingowe, studia nagrań, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, a także sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne.
Zgodnie ze środową informacją miasta ogłoszony tego dnia konkurs dotyczy koncepcji nowego obiektu, który miałby stanąć na południowy wschód od zabytkowego budynku nadszybia kopalni. Mają w nim znaleźć się hale produkcyjne z dominującą funkcją studiów produkcyjnych dla e-sportu (przestrzeń powinna umożliwiać wykorzystanie obiektu jako studiów telewizyjnych, hal produkcyjnych, magazynów lub laboratoriów). Ponadto przewidziano w nim część techniczną z reżyserkami i pokojami do obsługi produkcji oraz część do obsługi gości i widowni.
W obiekcie powinny też powstać sale treningowe dla graczy, laboratoria IT i magazyny. Głównym pomieszczeniem ma być hala o powierzchni blisko 5 tys. m kw., z możliwością podziału na mniejsze, dostosowane do potrzeb części. Również inne przestrzenie powinny umożliwiać swobodną aranżację.
Planowany obiekt ma być podpiwniczony – tam przewidziany jest parking dla samochodów i rowerów. Na terenie hubu powstać mają też ciągi piesze i pieszo-rowerowe połączone z istniejącą infrastrukturą wzdłuż ul. Szopienickiej. Ponadto zagospodarowanie przestrzeni obejmuje zieleń, małą architekturę i iluminację budynków.
Spośród złożonych przez wykonawców prac skład sędziowski wybierze najlepsze, które otrzymają nagrody pieniężne, a autor zwycięskiej koncepcji otrzyma zlecenie na opracowanie projektu w ramach zamówienia z tzw. wolnej ręki. Wytyczne do konkursu zostały opublikowane na stronie kisakatowice.ezamawiajacy.pl.
Harmonogram konkursu przewiduje składanie wniosków o dopuszczenie do udziału do 17 marca, określa termin złożenia prac konkursowych na 27 czerwca i zakłada ogłoszenie wyników 9 sierpnia.
Obecnie dobiegają końca prace projektowe pierwszego z sześciu przewidzianych etapów hubu – adaptacji i rewitalizacji istniejących budynków pokopalnianych w rejonie szybu Pułaski. Wiosną br. gotowy ma być projekt budowlany, po którym powstanie projekt wykonawczy, a w pierwszej połowie 2024 r. powinny ruszyć prace budowlane. Jednocześnie miasto sygnalizuje działania związane z realizacją pozostałych etapów inwestycji.
Pozostałe etapy mają polegać m.in. uzbrojeniu obiektów w sprzęt technologiczny i sprzęt ogólnego przeznaczenia, budowie budynków biurowo-usługowych oraz zaadaptowaniu Szybu Poniatowski na cele społeczno-edukacyjno-kulturalne.
W zakresie Szybu Poniatowski Katowice prowadzą przetarg na wykonawcę inwentaryzacji i ekspertyzy stanu technicznego tamtejszych obiektów: budynku maszyny wyciągowej, warsztatu i wentylatorów, nadszybia z wieżą wyciągową oraz łącznikiem, laboratorium oraz łaźni. Realizacja tych prac pozwoli określić możliwości adaptacyjne i docelowe przeznaczenie oraz będzie podstawą do sporządzenia dokumentacji projektowej pod kątem prac adaptacyjnych.
Uruchomienie hubu planowane jest na drugą połowę 2026 r. Przedstawiciele miasta zastrzegli, że projekt dotyczy nie tylko murów i obiektów, ale przede wszystkim stworzenia środowiska technologicznego skupiającego wiele podmiotów z różnych branż. Dlatego miasto już teraz informuje o hubie i współpracuje m.in. w tym kontekście z uczelniami wyższymi.
List intencyjny ws. budowy w Katowicach hubu technologiczno-gamingowego przedstawiciele władz Katowic i Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisali wiosną 2020 r. Przedsięwzięcie związane z hubem zostało umieszczone w wykazie operacji o znaczeniu strategicznym, będącym załącznikiem do Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027.(PAP)