Mija rok od zbrojnej agresji rosyjskiej na Ukrainę i próby zajęcia Kijowa. Wojna na wschodzie tego kraju trwa jednak od 2014 roku.
Przed rokiem, 24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę rozpoczynając tak zwaną "operację specjalną", która miała doprowadzić do zajęcia Kijowa i usunięcia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Jak mówi politolog z Uniwersytetu Śląskiego profesor Tomasz Kubin, nic nie wskazuje na to, by konflikt ten mógł się szybko zakończyć.
Profesor Tomasz Kubin spodziewa się, że wojna w Ukrainie będzie przypominać Bitwę pod Verdun z czasów pierwszej wojny światowej.
W pomoc Ukraińcom bardzo mocno zaangażowało się wielu Polaków. Pomoc, jakiej udzielili i nadal udzielają uchodźcom z Ukrainy to wielki zryw serca.
— Pomagają nie tylko instytucje, ale przede wszystkim sami mieszkańcy — podkreśla ksiądz Łukasz Stawarz, dyrektor katowickiej Caritas.
Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy Caritas Archidiecezji katowickiej, Fundacja Adra oraz Stowarzyszenia "Pokolenie", "Wolne Miejsce" i wiele innych organizacji w województwie śląskim nieustannie pomagają uciekającym przed wojną Ukraińcom. To pomoc humanitarna wysyłana na front, wsparcie psychologiczne czy przy znalezieniu zatrudnienia i mieszkania w Polsce.
— Jesteśmy bardzo wdzięczni Polakom — mówi ukraiński wolontariusz Kostia, który zawozi do Donbasu lekarstwa, sprzęt i żywność zebraną w Katowicach.
W Katowicach w ostatnim roku schronienie znalazło kilkadziesiąt tysięcy osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Stowarzyszenie "Pokolenie" od roku otacza opieką dzieci i młodzież, które przyjechały z objętej wojną Ukrainy. To najmłodsi m.in. z Buczy, Charkowa i Mariupola, gdzie według organizacji międzynarodowych Rosjanie są winni ludobójstwa. Dla uchodźców organizowane są spotkania z psychologami, zajęcia adaptacyjne, taneczne i teatralne. W warsztatach aktorskich zorganizowanych w dawnym budynku Muzeum Śląskiego przez stowarzyszenie "Pokolenie" wzięły udział dzieci polskie i ukraińskie.
Każdego dnia do punktu informacyjnego Caritas na dworcu kolejowym w Katowicach zgłasza się około 100 uciekinierów z Ukrainy. Caritas Archidiecezji Katowickiej od wybuchu wojny prowadzi punkt recepcyjny w seminarium duchownym, dwa magazyny z pomocą humanitarną oraz Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom, z którego skorzystało już 5 tysięcy osób.
— Na pomoc oraz na wsparcie dla Ukraińców przeznaczyliśmy do tej pory około 20 milionów złotych — mówi dyrektor katowickiej Caritas ksiądz Marcin Stawarz.
— Staramy się pomagać kompleksowo — mówi koordynator Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Katowickiej Sabina Haczek.
Wśród pomagających jest także częstochowskie Towarzystwo Patriotyczne Kresy, które podsumowuje swoją roczną działalność, mówi prezes towarzystwa ks. Ryszard Umański.
Towarzystwo wspierały lokalne samorządy, częstochowskie szkoły, w których prowadzone były zbiórki darów, prywatni sponsorzy i przede wszystkim amerykańska centrala Zakonu Rycerzy Kolumba.
Na placu Biegańskiego w Częstochowie w ramach solidarność z Ukrainą zaplanowano wiec.
— Zapalimy m.in. wielki serce — mówi Rafał Piotrowski z częstochowskiego magistratu.
W Częstochowie mieszka obecnie ponad 10 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Do miejskich szkół i przedszkoli uczęszcza prawie 1500 młodych Ukraińców.
W rocznicę zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w katowickim kinoteatrze Rialto zaplanowano wyjątkowy koncert charytatywny. Wystąpi formacja Troye Zillia, której przewodzi Anastasiya Voytyuk, wokalistka, propagatorka ukraińskiej kultury oraz wirtuozka bandury – unikalnego instrumentu ukraińskiego. Razem z nią na scenie zagrają muzycy z naszego regionu. Liderka grupy wyjaśnia, że każdy walczy tak, jak może.
Cały dochód z koncertu zostanie przekazany na odbudowę zniszczonych przez rosyjskie rakiety szkół, przedszkoli, instytucji kultury i domów.
Z kolei zespół Autentikos nagrał nową piosenkę pt. Wyspa Węży, dedykowaną walczącej Ukrainie. Teledysk można znaleźć na kanale YouTube zespołu: Autentikos - Wyspa Węży (Official Video).
Autorzy: Bartek Gruchlik, Agnieszka Loch, Łukasz Łaskawiec, Grzegorz Mach, Joanna Opas, Piotr Pagieła /rs/