Koszykarze otworzyli nową halę w Sosnowcu i wygrali z Austrią
23.02.2023
21:55:00

Piotr Muszalski

W meczu prekwalifikacji do EuroBasketu 2025, rozgrywanego na otwarcie hali sportowej ArcelorMittal Park w Sosnowcu, Biało-Czerwoni zwyciężyli z Austrią 87:72.

Pierwsze punkty w nowej sosnowieckiej hali zdobył Aleksander Balcerowski i zrobił to bardzo efektownym wsadem. Zresztą po chwili była trójka naszego środkowego, który od początku wziął na siebie rolę lidera reprezentacji.

W pierwszej kwarcie to było naprawdę wyrównane spotkanie. W naszych szeregach oprócz Balcerowskiego najlepiej punktowali Michał Sokołowski i Jakub Garbacz. Austriacy nie poddawali się i także byli skuteczni ale to w dużej mierze przez słabą defensywę podopiecznych Igora Milicica, Polacy pozwalali rywalom często zbierać w ataku, ponawiać akcję ale pod koniec kwarty udało się zbudować 5 punktową zaliczkę, bowiem Biało-Czerwoni wygrali ją 26:21.

Już w pierwszych dwóch minutach drugiej odsłony Polacy powiększyli przewagę i to w momencie gdy na parkiecie nie było pierwszej piątki. Trener Milicic zaczął rotować składem a rezerwowi odpłacali mu się punktami. Gdy Przemysław Żołnierewicz trafił za trzy Polacy prowadzili już 36 do 23. Trener Austriaków poprosił o czas, goście zmniejszyli straty do 8 punktów ale kolejny wsad Balcerowskiego uspokoił sytuację. Koniec kwarty to już kompletna dominacja Polaków, seria celnmych rzutów zza łuku i po 20 minutach Biało-Czerwoni prowadzili 57:38.

W trzeciej kwarcie Polacy weszli jeszcze na wyższy poziom. Po 5 minutach mieli już niemal 30 punktową zaliczkę. Jednak im dalej w kwartę tym na więcej pozwalano gościom. Ci zmniejszyli straty z 26 do 10 punktów jednak dobrze rozegrana końcówka pozwoliła zmazać fatalny obraz tej kwarty w wykonaniu polskich koszykarzy.

W decydującej kwarcie zła seria Biało-Czerwonych trwała nadal. Austria doszła nasz zespół na 6 punktów. Michał Sokołowski przerwał serię celną trójką, a pogoń rywali oznaczała też ich zmęczenie, co wykorzystali gospodarze w ostatnich minutach 87:72.

Meczem z Austriakami z kadrą pożegnał się Łukasz Koszarek. W seniorskiej reprezentacji Polski grał od 2003 roku. Wcześniej występował również w kadrach młodzieżowych. Wziął udział w mistrzostwach Europy w 2007, 2009, 2011, 2013, 2015 i 2017 roku. Był też częścią drużyny, która zajęła ósme miejsce na mistrzostwach świata w 2019 roku w Chinach. W 211 rozegranych spotkaniach w reprezentacji Polski zdobył łącznie 1242 punktów.

Ze zwycięstwa i postawy swego zespołu zadowolony był trener, Igor Milicic.

Tak fatalny przełom 2. i 3. kwarty w wykonaniu Polaków skomentował Jakub Schenk.

Schenk podzielił się też swoimi wrażeniami z gry w nowej hali w Sosnowcu.

Na zakończenie prekwalifikacji do EuroBasketu 2025 kadra zmierzy się na wyjeździe w niedzielę ze Szwajcarią.  Polacy są już pewni gry w EuroBaskecie 2025 gdyż będą jednym z gospodarzy turnieju.

Polska - Austria 87:72 (26:21, 31:17, 14:19, 16:15)

Polska: Balcerowski 25, Michalak 10, Sokołowski 8, Dziewa 7, Żołnierewicz 7, Zyskowski 7, Garbacz 5, Schenk 5, Nizioł 4, Olejniczak 4, Pluta 3, Koszarek 2.

Austria: Mahalbasic 22, Brajkovic 10, Lanmuller 7, Poljak 7, Lohr 6, Suljanovic 6, Guttl 5, Kaferle 5, Szkutta 3, Kostic 1, Schott 0, Simoner 0.