Ruszył nabór do kolejnej edycji konkursu na koprodukcję filmów ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego (ŚFF), obchodzącego w tym roku 15-lecie działalności. W poprzednich latach dzięki wsparciu ŚFF powstały takie produkcje jak np. Zimna wojna” czy Jesteś Bogiem”.
Jak przypominają przedstawiciele prowadzącej ŚFF Instytucji Filmowej "Silesia Film”, o dofinansowanie ze środków Funduszu mogą ubiegać się projekty, które są powiązane z województwem śląskim tematycznie lub poprzez miejsce realizacji. Wnioski w tegorocznej, 16. edycji, można składać do 26 marca.
Śląski Fundusz Filmowy powstał w 2008 r. jako jeden z pierwszych tego typu regionalnych funduszy w kraju, wspierających produkcję filmową.
Każdego roku, dzięki wsparciu ŚFF oraz zaangażowaniu Silesia Film Commission, powstaje w regionie kilkanaście filmów – pełnometrażowych, krótkich, seriali, dokumentów i animacji. Od 2008 r. ze środków ŚFF dofinansowano już 83 tytuły, a filmy wyprodukowane dzięki wsparciu ŚFF obejrzało w polskich kinach blisko 4 miliony widzów. Instytucja Filmowa Silesia Film, udzielając wsparcia, staje się koproducentem z wkładem finansowym, a środki uzyskane z koprodukcji zasilają budżet Funduszu.
Wśród filmów dotychczas dofinansowanych ze środków ŚFF znalazły się produkcje doceniane na festiwalach w Polsce i za granicą oraz cieszące się popularnością widzów, w tym Jesteś Bogiem” (2012) Leszka Dawida, nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową Kongres” (2012) Ariego Folmana, Chce się żyć” (2013) i Jestem mordercą” (2016) Macieja Pieprzycy, Obywatel Jones” (2019) Agnieszki Holland czy nominowana do trzech Oscarów Zimna wojna” (2018) Pawła Pawlikowskiego.
Wśród najnowszych koprodukcji Silesia Film, które otrzymały wsparcie w ramach Śląskiego Funduszu Filmowego, są m.in. "Niebezpieczni dżentelmeni” (2022) – pełnometrażowy debiut fabularny Macieja Kawalskiego z Andrzejem Sewerynem, Tomaszem Kotem, Marcinem Dorocińskim i Wojciechem Mecwaldowskim, debiutancki nagradzany dokument Łukasza Kowalskiego Lombard” (2022), wyróżnione na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Strzępy” (2022) Beaty Dzianowicz oraz Chleb i sól” (2022) Damiana Kocura – nagrodzony m.in. na festiwalach w Wenecji, Gdyni, Cottbus i Kairze.
Celem działalności Śląskiego Funduszu Filmowego nie jest wyłącznie finansowanie produkcji. Każdy współprodukowany przez Instytucję Filmową Silesia Film film oznacza też pracę dla związanych z województwem śląskim przedsiębiorców – nie tylko ludzi kina, ale także usługodawców, aktorów, statystów.
Początki Instytucji Filmowej "Silesia Film" sięgają połowy lat 40. Obecnie jest instytucją kultury samorządu województwa śląskiego. Zajmuje się prowadzeniem działalności w zakresie kinematografii, ochrony zasobów sztuki filmowej oraz promocji i upowszechniania twórczości i kultury filmowej, przede wszystkim związanej z regionem oraz dystrybucją i rozpowszechnianiem filmów, szczególnie filmów o walorach artystycznych.
/PAP/pg/