Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Negocjacje ws. przepisów o redukcji metanu
19.04.2023
10:57:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

W Strasburgu zaplanowano kluczowe rozmowy dotyczące proponowanych rygorystycznych przepisów o redukcji metanu. 

Od nich zależy, jakie będzie stanowisko Parlamentu Europejskiego do negocjacji z unijnymi krajami. 

— Dla Polski gra toczy się o bezpieczeństwo energetyczne — mówią polscy europosłowie, którzy w tej sprawie współpracują ponad podziałami. 

W zespole negocjacyjnym są z Polski dwie europosłanki PiS: Anna Zalewska i Izabela Kloc, które surowo i jednoznacznie oceniają zaproponowane w 2021 roku przez Komisję przepisy o redukcji metanu w sektorze energetycznym. 

— To rozporządzenie, które zabije polskie górnictwo. Mamy nadzieję, że Parlament Europejski będzie głosował nad takim dokumentem, który absolutnie nie dopuści do zniszczenia polskiego górnictwa, bo w ciągu trzech, czterech lat to jest 500 tysięcy osób do zwolnienia — powiedziała europosłanka Anna Zalewska. 

Przypomniała, że projekt Komisji został złożony przed napaścią Rosji na Ukrainę i to w czasie kiedy Unia uzależniała się od surowców z Rosji. Jej zdaniem rodzi to pytania o rosyjski lobbing. W krytycznym tonie przepisy oceniła też Izabela Kloc. 

— Komisja Europejska chce naprawdę bardzo szybkiego, drastycznego zamknięcia kopalń praktycznie już w 2027 roku, co kłóci się z porozumieniem społecznym pomiędzy związkami zawodowymi a rządem. My się temu dziś przeciwstawiamy, negocjujemy, aby polskie kopalnie mogły funkcjonować zgodnie z tym porozumieniem społecznym — powiedziała polska europosłanka. 

Chodzi o przyszłość o węgla koksującego, co jest kluczowe dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej i węgla energetycznego. To sprawa jest z kolei ważna dla Polskiej Grupy Górniczej. 

Poprawki Anny Zalewskiej i Izabeli Kloc popiera grupa chadeków zgodnie z rekomendacjami polskich europosłów: Jerzego Buzka i Adama Jarubasa. Jeśli chodzi o węgiel koksujący, to – jak podkreśla były premier Jerzy Buzek – jest postulat, by został on całkowicie wyłączony z rozporządzenia metanowego. Jeśli to się nie uda, to jest druga propozycja wymuszająca na Komisji wprowadzenie oceny wpływu przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. 

— Trzeba by uwzględnić koszty społeczne. W pewnym sensie krytyczność tego surowca dla Unii, bo nie mamy skądinąd brać węgla koksowego tylko z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Musiałby również ocenić Komisja Europejska techniczne szanse ominięcia stosowania węgla koksowego na przykład w całej metalurgii związanej ze stalą. Jeśli nie da się wykluczyć w ogóle węgla koksowego z rozporządzenia, to taka ocena wpływu zanim podejmie się jakiekolwiek decyzje jest bardzo istotna — podkreślił europoseł Jerzy Buzek. 

W sprawie węgla energetycznego są również poprawki, by ochronić produkcję węgla kamiennego co jest ważne dla Polskiej Grupy Górniczej. Komisja Europejska zaproponowała normę redukcyjną – pół tony emisji metanu na tysiąc ton wydobytego węgla. Według europosła Adama Jarubasa to byłoby nie do udźwignięcia dla większości polskich kopalń. Jedna z łagodzących poprawek przewiduje ograniczenie emisji metanu do 8 ton na tysiąc wydobywanych ton węgla. Adam Jarubas nazwał te regulacje Lex Polonia biorąc pod uwagę liczbę czynnych kopalni w Polsce, których będzie to rozporządzenie dotyczyć. 

— Mamy najdłuższą drogę do przejścia jeśli chodzi o transformację energetyczną. Potrzebujemy więcej czasu, więcej środków i energii z węgla. Tak czy tak, my na tę zieloną stronę mocy będziemy przechodzić, ale potrzebujemy jeszcze tych kilkanaście lat co najmniej — dodał europoseł. 

Negocjacje mają doprowadzić do uzgodnienia stanowiska Parlamentu Europejskiego do rokowań z przedstawicielami unijnych krajów w sprawie ostatecznego kształtu przepisów. 

/IAR/rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA