Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Ekspert radzi: jak zbierać zioła?
22.06.2023
10:45:00

O tym, jak ważne są rośliny wokół nas, nie trzeba nikogo przekonywać. 

Któż nie lubi listka świeżej mięty, zerwanej prosto z donicy, w szklance wody, zwłaszcza w upalne dni. Które rośliny warto zbierać podczas letnich spacerów, by potem cieszyć się dobrą nalewką, sokiem albo własną ziołową herbatą. Ale od czegoś trzeba zacząć... i o tym Anetta Chlebica rozmawia z Naturopatką Grażyną Olszówką.



Jak wybierać rośliny by nam służyły? Jakie mieć na tarasie czy w ogrodzie a co warto przynieść ze spaceru? – radzi naturopatka Grażyna Olszówka.

Poddajmy się intuicji i wybierajmy rośliny sercem, bo bardzo często okazuje się, że te które nas przyciągają są nam potrzebne. Starzy zielarze mówią, że roślina która jest nam bardzo potrzebna pojawia się w dużej ilości wokół nas. My czasami traktujemy ją jako chwast, walczymy z nią, a lepiej sprawdźmy jej właściwości.

Możemy komponować zestawy roślin pod kątem terapeutycznym albo gastronomicznym.

Warto mieć w donicy miętę (mamy jej kilka rodzajów i możemy dodawać do koktajli a także suszyć ją przez cały sezon), melisę, rozmaryn, tymianek, lawendę która ma wszechstronne zastosowanie, czy geranium tzw. anginkę (wkłada się do bolącego ucha lub można stosować  jako dodatek do herbaty). Możemy mieć nawet zwykłą pietruszkę czy szczypiorek. W ogródku mamy kilkadziesiąt roślin i nawet nie wiemy, że one są roślinami terapeutycznymi, to może być krwawnik, babka lancetowata, babka jajowata. W profilaktyce zdrowotnej ważna jest regularność, czyli jak mamy pod ręką melisę czy pokrzywę, to z łatwością w każdym momencie możemy po nie sięgać, a dodatek paru listków ziół nie tylko wzbogaca smak potraw, ale też wprowadza energetykę tych roślin i to jest bardzo cenne.

Wybierając się teraz na spacer możemy przynieść kwiat czarnego bzu. Dla mnie ta roślina to eliksir. Zdaniem starych zielarzy kwiaty i owoce czarnego bzu mogą leczyć 99 różnych chorób, mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, wpierające układ pokarmowy. Syrop z kwiatów czarnego bzu jest najlepszym lekarstwem na przeziębienia, grypy, wspomaga układ oddechowy. Mój przepis to 40 badachów (zbieranych nie przy drodze i zrywanych delikatnie ponieważ najcenniejszą ich częścią jest pyłek, pamiętajmy też by odciąć grubsze łodyżki bo mogą oddać gorycz) zalewamy gorącym syropem zrobionym z 2 litrów wody i 1 kilograma cukru. Do tego można dodać sok z 4 cytryn (jeśli cytryny są eko, to po wyciśnięciu soku możemy też wrzucić skórkę). Jeżeli chcemy uzyskać wykwintną postać syropu, nazywanego w Anglii kordiałem, możemy dodać pomarańczę. Czerwona koniczyna jest świetnym zielskiem na kobiece przypadłości, zawiera dużo fitoestrognów. Rumianek ma działanie łagodzące. Dziurawiec jest trudno znaleźć u nas na Śląsku, ale warto go poszukać bo jest cudowną rośliną, która może zastąpić wiele leków przeciwdepresyjnych. Naparstek nalewki dzuirawcowej będzie antidotum zastępującym nawet leki psychotropowe, bo dobrze działa na równowagę emocjonalną. Niebawem będzie kwitła lipa a herbata z jej kwiatów będzie świetna zimą, może też służyć jako dodatek do mieszanek herbat. Możemy zbierać kwiaty róży i zrobić cukier różany czy nalewkę.

Zioła były zawsze używane przez ludzi, nawet jak nie mieli podstaw i nie znali walorów biochemicznych, intuicyjnie zbierali to co nam służy. Stosujmy te podstawowe zioła, warto. Jeżeli teraz będziemy zbierać rośliny, które rozpoznamy, wysuszymy je, umieścimy w osobnych pojemnikach. Możemy wysuszyć skórki jabłka, truskawki, za chwilę będziemy mogli suszyć maliny. Jesienią czy zimą będziemy mogli intuicyjnie łączyć to na co mamy ochotę i robić cudowne, zdrowe herbatki, które pięknie wyglądają i smakują.



Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA