Pewne zwycięstwo Rakowa na inaugurację ligi
22.07.2023
20:31:00

Kibice przy Limanowskiego długo musieli czekać na pierwszą bramkę. Gol do szatni Łukasza Zwolińskiego zamazał obraz słabej połowy w wykonaniu mistrzów Polski. Po zmianie stron Raków już dominował i pewnie wygrał 3:0.

Po wyeliminowaniu Flory Tallinn w I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów częstochowian czekała inauguracja w PKO BP Ekstraklasie. Rywal z Białegostoku mocno dał się we znaki wtedy jeszcze podopiecznym Marka Papszuna w ubiegłym sezonie. To właśnie przy Limanowskiego Raków prowadził z Jagiellonią 2:0 ale ostatecznie Żubry zdołały to spotkanie wygrać.

W sobotniej rywalizacji Jagiellonia znów postawiła na wysoki pressing i przede wszystkim skuteczną obronę. Piłkarze Rakowa nie przypominali drużyny, która jeszcze kilka dni temu pewnie wygrała w stolicy Estonii. Gospodarze długo męczyli się ale w końcu dopięli swego. Ich jedyny celny strzał w pierwszej połowie dał im prowadzenie po tym jak John Yeboah zagrał do Zwolińskiego a ten otworzył wynik.

Po zmianie stron Medaliki szybko zamknęły ten mecz. Najpierw w 62. minucie Zwoliński został wzięty w kleszcze przez obrońców z Białegostoku i powalony na ziemię w polu karnym. Sędzia wskazał na 11. metr a do piłki podszedł sam poszkodowany podwyższając prowadzenie pewnym strzałem przy słupku.

Nie minęły dwie minuty a było już 3:0. Mistrzowie Polski popisali się fantastyczną zespołową akcją. Gustav Berggren, będący blisko końcowej linii w polu karnym, znalazł mierzonym podaniem Bartosza Nowaka, który okazji nie zmarnował i Raków mógł już pewnie i swobodnie kontrolować przebieg wydarzeń na boisku.

O kolejne ligowe punkty podopieczni Dawida Szwargi zagrają w sobotę, 5 sierpnia z Wartą Poznań. Wcześniej, bo już w najbliższą środę, w pierwszym meczu II rundy eliminacji Ligi Mistrzów do Częstochowy przyjedzie Qarabağ FK.

Raków Częstochowa - Jagiellonia Białystok 3:0 (1:0)

Zwoliński 45', 62' (k.), 64' Nowak

Raków: 1. Vladan Kovačević - 25. Bogdan Racovițan, 24. Zoran Arsenić, 4. Strátos Svárnas - 7. Fran Tudor (82, 17. Mateusz Wdowiak), 5. Gustav Berggren, 30. Władysław Koczerhin (77, 66. Giánnis Papanikoláou), 11. John Yeboah (67, 77. Marcin Cebula), 27. Bartosz Nowak, 20. Jean Carlos Silva (67, 22. Deian Sorescu) - 9. Łukasz Zwoliński (77, 99. Fabian Piasecki).

Jagiellonia: 1. Zlatan Alomerović - 7. Dominik Marczuk (64, 19. Paweł Olszewski), 3. Dušan Stojinović, 17. Adrián Diéguez, 5. Bojan Nastić (23, 18. Tomasz Kupisz) - 16. Michal Sáček (64, 14. Jarosław Kubicki), 6. Taras Romanczuk, 8. Nené, 11. Jesús Imaz, 27. Bartłomiej Wdowik (82, 36. Jakub Lewicki) - 10. Afimico Pululu (64, 28. José Naranjo).