Polska wygrała turniej w Gliwicach i jest nadal w grze o Igrzyska Olimpijskie
20.08.2023
17:05:00

Piotr Muszalski

Mecz z Bośnią i Hercegowiną trzymał w napięciu do ostatnich sekund ale po końcowej syrenie to Biało-Czerwoni cieszyli się ze zwycięstwa w turnieju prekwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Od początku był to mecz na styku. Kiedy Polacy wyszli w końcu na prowadzenie po 4 minutach gry, trener gości poprosił o czas i wtedy Bośniacy zanotowali serial punktowy 10:2. Przegrywaliśmy sześcioma punktami ale trójka Aleksandra Balcerowskiego i wsad Michała Sokołowskiego pozwoliły nam wrócić do gry. W końcówce 5 punktów dorzucił jeszcze przemysław Żołnierewicz ale na pierwszą przerwę schodziliśmy przy remisie po 23.

W drugiej kwarcie ten mecz jeszcze bardziej się wyrównał. Mieliśmy ciągłe zmiany prowadzenia ale także kilka ostrych sytuacji a nawet taki moment gdy zawodnicy obu drużyn skoczyli sobie do gardeł. Wiele twardej gry, co odczuł przede wszystkim nasz kapitan Mateusz Ponitka, zespół gości zaskakiwał trójkami ale u nas świetnie punktował Sokołowski, który tylko w pierwszych 20 minutach miał na swoim koncie 14 punktów a Polacy na przerwę schodzili prowadząc jednym punktem.

W trzeciej odsłonie mieliśmy moment przestoju, Bośniacy szybko to wykorzystali i wyszli na prowadzenie. W pewnym momencie obudził się jednak Andrzej Pluta Junior, ważne punkty dorzucił Geoff Groselle ale przed decydującą fazą nadal było na styku, w ostatnie 10 minut zespoły wchodziły przy wyniku 54:54.

Bośniacy coraz lepiej radzili sobie na parkiecie. Po nieco ponad 3 minutach wyszli na czteropunktowe prowadzenie, trener Milicić poprosił o czas, na 4 minuty przed końcem dogoniliśmy w końcu rywali po celnej trójce Balcerowskiego był remis 64:64. Końcówka to już nerwy, ciągłe zmiany prowadzenia ale na dwie minuty przed końcem, po rzutach wolnych Żołnierewicza mieliśmy 3 punkty przewagi.

Końcówka była niezwykle nerwowa. Jeszcze na 40 sekund przed końcem mieliśmy jedno posiadanie przewagi ale walka Ponitki na tablicach i punkty Jarosława Zyskowskiego dały nam upragnione zwycięstwo.

Polacy uzyskali awans do głównego turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024, który odbędzie się w lipcu przyszłego roku.

Bośnia i Hercegowina - Polska 72:76 (23:23, 16:17, 15:14, 18:22)

BiH: Lazić 16, Atić 15, Nurkić 11, Musa 10, Alibegović 8, Garza 8, Gegić 4, Halilović 0

Polska: Sokołowski 16, Balcerowski 14, Ponitka 10, Żołnierewicz 10, Pluta 8, Zyskowski 6, Groselle 5, Garbacz 3, Michalak 2, Milicić 2, Witliński 0