Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości kulturalne
Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej
09.09.2023
10:50:00

Samuel Baron/Radio Katowice

W całym kraju odbywa się Narodowe Czytanie. W ramach tego wydarzenia w przestrzeni publicznej odczytywane są obszerne fragmenty powieści najważniejszych polskich autorów.

Lekturą odczytywaną w ramach tegorocznej edycji jest "Nad Niemnem" autorstwa Elizy Orzeszkowej. Do udziału w obchodach, odbywających się na terenie całego województwa Śląskiego zachęca posłanka do parlamentu europejskiego, Jadwiga Wiśniewska.


Akcja ma na celu popularyzowanie literatury polskiej. Po raz pierwszy odbyła się w 2012 roku.

 

12. Narodowe Czytanie z udziałem pary prezydenckiej

 

W sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy rozpoczęła się 12. edycja akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Jak podało Narodowe Centrum Kultury, 9 września "w setkach miejsc w całej Polsce i na świecie w ramach 12. edycji Narodowego Czytania będziemy czytać powieść "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej". Dodano, że centralne wydarzenie z udziałem Pary Prezydenckiej odbywa się w Ogrodzie Saskim w Warszawie do godz. 16:00 - wstęp wolny.

Do aktywnego współtworzenia tegorocznej akcji, w swoim liście zachęca Prezydent RP Andrzej Duda. "Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności" — czytamy w liście prezydenta.

Wydarzenie w Ogrodzie Saskim odbywa się do godz. 16 - wstęp wolny. Narodowe Centrum Kultury zachęca wszystkich do oglądania i słuchania transmisji na profilach facebookowych Kancelarii Prezydenta RP, oraz na antenach Polskiego Radia i stronie NCK.

W sobotę w Ogrodzie Saskim w Narodowym Czytaniu wystąpią też aktorki i aktorzy: Izabella Bukowska, Ewa Domańska, Joanna Jeżewska, Kaja Kozłowska - Żygadło, Elżbieta Nagel, Iwona K. Pawlak (grająca Justynę Orzelską w filmowej wersji "Nad Niemnem"), a także Aleksandra Radwan, Lidia Sadowa, Piotr Bajor, Marek Barbasiewicz, Andrzej Ferenc, Wiesław Komasa, Szymon Kuśmider, Adam Marjański (filmowy Jan Bohatyrowicz z 1986 roku) oraz Michał Mikołajczak, Marcin Przybylski, Przemysław Stippa, Krzysztof Szczepaniak, Mirosław Wieprzewski, Rafał Zawierucha, Jerzy Zelnik i Konrad Żygadło.

Za reżyserię widowiska odpowiada Janusz Kukuła - główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Reżyserem dźwięku jest Tadeusz Mieczkowski. Do realizacji warstwy muzycznej zaproszono wokalistkę i konsultantkę muzyczną Ginę Komasę oraz kompozytora, aranżera i pianistę Dawida Suleja Rudnickiego z zespołem muzyków.

Obszerne fragmenty powieści najważniejszych polskich autorów można usłyszeć każdego roku w przestrzeni publicznej podczas Narodowego Czytania. Lekturą przypominaną w ramach tegorocznej edycji jest "Nad Niemnem" autorstwa Elizy Orzeszkowej.

W przestrzeniach Biblioteki Śląskiej tekst powieści odczytywali między innymi autorka Danuta Hein, doktor Tomasz Słupik a także Grzegorz Płonka.


Mówił dyrektor Biblioteki Śląskiej, Zbigniew Kadłubek. W czasie wydarzenia można było usłyszeć również muzyczne interpretacje fragmentów powieści.

 

"Nad Niemnem", najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej

 

"Nad Niemnem" to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów, chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. "Nad Niemnem" cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.

W II Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 r., ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. "Nad Niemnem" to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.


Narodowe Czytanie 2023. Serwis specjalny Polskiego Radia


Autor: Samuel Baron, Anna Kruszyńska/PAP, Aneta Oksiuta/PAP /mf/


Zobacz także Wiadomości kulturalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA