Radio Katowice / Zdrowie i styl życia
Obchodzimy Światowy Dzień Kawy. Czy każdy może ją pić?
29.09.2023
12:15:00

Mateusz Franczyk/Radio Katowice

Obchodzimy Światowy Dzień Kawy. To jedna z najpopularniejszych używek na świecie i stanowi główne źródło kofeiny. Kawa do Europy przywędrowała z Etiopii, a ten gorący napój pojawił się na Starym Kontynencie już w XVI wieku.

— Nie każdy jednak może pić kawę — podkreśla dr Aleksandra Szymańska, internistka ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Kawę powinny ograniczyć kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ponadto nie powinno się kawy pić wieczorem, bo może powodować trudności w zasypianiu.

— Jest grono osób, które raczej powinny kawy unikać i do takich osób należą osoby z chorobami sercowo-naczyniowego, ponieważ kawa podnosi ciśnienie krwi i może powodować zaburzenia rytmu serca — podkreśliła specjalistka chorób wewnętrznych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach dr Aleksandra Szymańska.


Kawa rozszerza naczynia krwionośne, co dla niektórych może być pozytywnym działaniem, jednak u niektórych może spowodować zaostrzenie choroby wieńcowej. "Kawa również zwiększa wydzielanie kwasu solnego w żołądku oraz żółci, także u osób, które mają dolegliwości ze strony układu pokarmowego również może je nasilać, m.in. dlatego zaleca się picie kawy po posiłku" — opisała dr Szymańska.

U osób z rozpoznaną kamienicą żółciową kawa może spowodować napady kolki żółciowej. Zaleca się również, aby kawę oganiczały osoby będące w ciąży lub karmiące piersią, ponieważ kofeina może przenikać przez łożysko do płodu, a także do mleka matki.

— Kolejną grupą, która powinna powstrzymać się od picia kawy są osoby silnie znerwicowane. Pozytywnym skutkiem kawy jest pobudzenie i zmniejszenie zmęczenia, natomiast picie jej w godzinach wieczornych może powodować bezsenność — dodała dr Szymańska.

Wiele osób spożywa ją codziennie, jednak są również tacy, którzy powinni powstrzymać się z jej spożyciem.


Autor: Joanna Opas, PAP /mf/Radio Katowice / Audycje / Zdrowie i styl życia
Zdrowie i styl życia
 
 
 
 

Zobacz także Zdrowie i styl życia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA