Radio Katowice
Radio Katowice / Radiowe Wydarzenia
Co nam dała Unia Europejska? Cykl audycji
02.05.2024
16:34:00

Co przez dwie dekady zyskaliśmy dzięki naszemu akcesowi do Unii Europejskiej? 

Zniesienie granic, jednolite ceny za połączenia telefoniczne, smsy i internet, kartę EKUZ, która gwarantuje nam dostęp do świadczeń medycznych na terenie wspólnoty. A w naszym bezpośrednim otoczeniu? Miliardy euro na inwestycje w ramach: samorządów, przedsiębiorstw, uczelni, związków wyznaniowych, organizacji pozarządowych - można wymieniać jeszcze długo. 

Przybliżamy poszczególne sektory, które w  mniejszym lub większym stopniu zyskały dzięki członkostwu Polski w europejskiej wspólnocie. 

Zapraszamy do wysłuchania Małgorzaty Staś - dyrektora Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, z którą rozmawia Jadwiga Woźnikowska. A zaczynamy od podstaw. 


Kto jest największym beneficjentem naszego akcesu do Unii Europejskiej? Zwykło się mówić, że rolnicy. Czy aby na pewno? Jadwiga Woźnikowska postanowiła sprawdzić u źródeł i odwiedziła gospodarstwo rolne Joachima Kempki oraz połączyła się telefonicznie z Jerzym Plewą – byłym wiceministrem rolnictwa, członkiem Zespołu Negocjacyjnego ds. członkostwa Polski w Unii Europejskiej, odpowiedzialnym za sprawy rolne, piastującym także przez kilka lat funkcję dyrektora warszawskiego biura Komisji Europejskiej.


Nie tylko ogromne inwestycje drogowe, elektrownie wiatrowe, czy potężne przedsięwzięcia przemysłowe, ale i małe inwestycje, które wpływają na codzienne życie mieszkańców miast, miasteczek i wsi - to nasza wspólna unijna rzeczywistość. W mniejszych miejscowościach to upragniona kanalizacja, siłownia pod chmurką, czy interaktywna tablica w szkole. 

Dlatego Jadwiga Woźnikowska sprawdza dla Państwa, jak Unia Europejska wpłynęła na życie społeczności Łazisk Górnych - miasta, jakich wiele w naszym regionie.


Młodym pokoleniom Polaków, trudno dziś wyobrazić sobie granice między Państwami Europy [wykluczając oczywiście pas graniczny z Białorusią, czy Rosją...], niebotyczne wysokie rachunki telefoniczne  po wakacyjnym pobycie w Hiszpani, czy brak możliwości pójścia na herbatę w czeskim Cieszynie. 

Politolog - prof. Małgorzata Myśliwiec liderka projektu Transform4Europe na Uniwersytecie Śląskim, w rozmowie z Jadwigą Woźnikowską opowie, co może zaoferować wyższa uczelnia z terenu Unii Europejskiej.Autor: Jadwiga Woźnikowska /kh/
Zobacz także Radiowe Wydarzenia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA