Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Kolejne doniesienia nt. Grzegorza Tobiszowskiego
22.05.2024
11:38:00

fot. FB/Grzegorz Tobiszowski

Wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka partii i wystąpił do rzecznika dyscypliny partyjnej z wnioskiem zmierzającym do jego wykluczenia ze struktur PiS - poinformował rzecznik partii Rafał Bochenek.

We wtorek Onet napisał, że były wiceminister energii i europoseł Grzegorz Tobiszowski znęcał się nad partnerką. Portal przytacza zapisy rozmowy, w której polityk PiS w wulgarny sposób obrażał swoją partnerkę Tatianę A. oraz jej dzieci; Tobiszowski miał się też dopuścić rękoczynów wobec Tatiany A.

Jak czytamy na łamach Onetu, prokuratura w Zabrzu prowadzi postępowanie dotyczące znęcania się psychicznego nad Tatianą A. "Zgodnie z jej zeznaniami konkubent w okresie od lutego 2021 r. do 14 stycznia 2024 r. miał stosować wobec niej przemoc psychiczną. Według świadka chciał skłonić ją do wyprowadzenia się ze wspólnie zajmowanego domu. Tatiana A. nie pracuje i jest uzależniona finansowo od swojego konkubenta" — przekazała prokurator Joanna Smorczewska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Wszczęto również procedurę założenia niebieskiej karty, która została przerwana po wyprowadzce polityka z domu.

Tobiszowski: sprawa ma charakter polityczny

W mediach społecznościowych śląski polityk napisał, że nagrana sytuacja nie powinna mieć miejsca i żałuje wypowiedzianych słów. Wynikały one z wielkiego wzburzenia i emocji, które wzbierały przez kilka miesięcy. To jednak prywatna sprawa między mną, a Tatianą A. - napisał Grzegorz Tobiszowski.  Dodał, że sprawa ma charakter polityczny.

"Redakcja Onet publikując treści dotyczące mojego życia prywatnego przekroczyła granice rzetelności i etyki dziennikarskiej. Tak szybko jak to możliwe złożę pozew o naruszenie dóbr osobistych" - oświadczył na swoim profilu w mediach społecznościowych były minister.

Decyzja o nieumieszczaniu Grzegorza Tobiszowskiego na listach PiS do PE

Rzecznik PiS poinformował we wtorek wieczorem na platformie X, że decyzja o nieumieszczaniu Grzegorza Tobiszowskiego na listach PiS do PE podyktowana była "wieloma niepokojącymi informacjami jakie docierały do kierownictwa partii, a dotyczyły jego dalece niestosownego i kompletnie nieakceptowalnego zachowania".

"Wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych p. prezes J. Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu p. G. Tobiszowskiego w prawach członka partii i wystąpił do Rzecznika Dyscypliny Partyjnej z wnioskiem zmierzającym do jego wykluczenia ze struktur PiS" - poinformował Bochenek.(PAP)

Brudziński ws. Tobiszowskiego: sprawa jego wykluczenia z PiS będzie potraktowana priorytetowo i ekspresowo

Sprawa Grzegorza Tobiszowskiego będzie bardzo priorytetowo i ekspresowo potraktowana - zapewnił wiceprezes PiS, europoseł Joachim Brudziński, pytany kiedy może zapaść decyzja o wykluczeniu Tobiszowskiego z partii. Decyzja może zapaść podczas najbliższego Komitetu Politycznego PiS - dodał.

We wtorek Onet napisał, że były wiceminister energii i europoseł Grzegorz Tobiszowski znęcał się nad partnerką. Portal przytoczył zapisy rozmowy, w której polityk w wulgarny sposób obrażał swoją partnerkę Tatianę A. oraz jej dzieci; Tobiszowski miał się też dopuścić rękoczynów wobec kobiety.

Rzecznik PiS Rafał Bochenek poinformował następnie, że prezes partii Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Tobiszowskiego w prawach członka partii i wystąpił do rzecznika dyscypliny partyjnej z wnioskiem zmierzającym do jego wykluczenia ze struktur PiS.

Joachim Brudziński pytany w środę na konferencji prasowej w Sejmie o sprawę Tobiszowskiego powiedział, że "pojawia się konkret, w tym wypadku to skandaliczne nagranie, i jest natychmiastowa reakcja". "Proszę mi wskazać takie natychmiastowe działania Donalda Tuska, innych liderów różnych partii" - dodał.

Wiceprezes PiS podkreślił jednocześnie, że "przemoc wobec kobiet jest czymś tak nagannym, tak obrzydliwym, tak nieakceptowalnym, że kiedy pojawiła się tego typu informacja, Jarosław Kaczyński podejmuje te działania". "Nie ma znaczenia, czy przemoc wobec kobiety wymierzona jest wobec małżonki, partnerki, czy wobec własnej matki. Takie decyzje w naszym środowisku politycznym, w naszej partii podejmowane są bardzo zdecydowanie. Jarosław Kaczyński jest tu bardzo zdecydowany" - dodał.

Dopytywany czy wcześniej pojawiały się jakieś sygnały dotyczące Tobiszowski i dlatego nie znalazł się on na listach PiS do PE, Brudziński odparł: "W wymiarze politycznym proszę zwrócić uwagę, że same sygnały, które płynęły, wystarczyły dla Jarosława Kaczyńskiego, żeby pan Tobiszowski na listach do europarlamentu się nie znalazł. W momencie, w którym pojawiło się to skandaliczne nagranie (...) decyzja naszego lidera była natychmiastowa, bezkompromisowa".

Wiceprezes PiS pytany, kiedy może nastąpić wykluczenie Tobiszowskiego ze struktur PiS, odparł, że sprawa w trybie statutowym została skierowana do rzecznika dyscypliny partyjnej. "Rzecznik Dyscyplinarny, zgodnie ze statutem, może wnioskować do Komitetu Politycznego o wykluczenie z szeregów naszej partii. Myślę, że ta sprawa będzie na pewno bardzo priorytetowo i ekspresowo potraktowana" - ocenił.

Pytany czy w takim razie decyzji o wykluczeniu Tobiszowskiego należy spodziewać się na najbliższym posiedzeniu Komitetu odparł: "Jestem o tym absolutnie przekonany, oczywiście po postępowaniu dyscyplinarnym ze strony rzecznika dyscyplinarnego".

Prokuratura w Zabrzu prowadzi postępowanie

Onet podał, że prokuratura w Zabrzu prowadzi postępowanie dotyczące znęcania się psychicznego nad Tatianą A. "Zgodnie z jej zeznaniami konkubent w okresie od lutego 2021 r. do 14 stycznia 2024 r. miał stosować wobec niej przemoc psychiczną. Według świadka chciał skłonić ją do wyprowadzenia się ze wspólnie zajmowanego domu. Tatiana A. nie pracuje i jest uzależniona finansowo od swojego konkubenta" — przekazała prokurator Joanna Smorczewska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach. Wszczęto również procedurę założenia niebieskiej karty, która została przerwana po wyprowadzce polityka z domu.

Autor: Autor Przypadło, PAP /lk/rs/mf


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA