Ważnego odkrycia dokonali archeolodzy z Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Podczas prowadzonych prac na terenie dawnego grodziska natrafiono między innymi na fragmenty ceramiki oraz noża. Znalezisko może dowodzić, że osadnictwo na tamtym terenie rozpoczęło się przynajmniej 300 lat przed założeniem Wodzisławia.
- Na razie nie można jeszcze jednoznacznie wykluczyć, że grodzisko ma rodowód pradziejowy – mówi archeolog Adrian Podgórski - Nie możemy jeszcze wykluczyć, że nie jest jeszcze jakiś pradziejowy, topografia by mogła to sugerować, natomiast materiały, które już odkryliśmy są wczesnośredniowieczne, słowiańskie i takie przedpaństwowe - IX wiek, może X. Teraz to jest jedyny mocny punkt zaczepienia do datowania tego obiektu. Jest szansa, że uda się uzyskać jakiś materiał i go wydatować i uzyskać po prostu odpowiedź na pytanie "kiedy"
Jak podkreśla Jana Gryc z Czeskiej Akademii Nauk w Brnie, odkrycie jest przełomowe, bo potwierdza osadnictwo wczesnośredniowieczne także po wschodniej stronie Odry.
- Tak naprawdę jak dotąd taką gwiazdą jasną świecącą to jest grodzisko w Lubomi i związane z nią osadnictwo powiedzmy w Syryni i w dolinie rzeki Odry. I mamy później jeszcze nie bardzo znaczące grodzisko w Gołkowicach a poza tym my nie mamy żadnych śladów wczesnego średniowiecza.
Wykopaliska na terenie wodzisławskiego grodziska potrwają jeszcze do jesieni.
Autor: Wojciech Kocjan /abt/