Zaburzenia w układzie trawiennym, zmiany w strukturze twarzy, problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym, zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, problemy z mową czy wpływ na zdrowie psychiczne – to przykłady schorzeń, które mogą być następstwem nieleczonych braków zębowych. Utrata zęba to zatem problem zdecydowanie wykraczający poza estetykę. Co zatem zrobić, aby uniknąć długoterminowych konsekwencji? Receptą jest implantologia – z roku na rok zyskująca na popularności. W artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące implantów zębowych oraz odpowiedzieć na pytanie – czy to rozwiązanie dla Ciebie.
Implant wyglądem przypomina niewielką śrubę, którą podczas zabiegu umieszcza się w kości szczęki lub żuchwy (w miejscu utraconego zęba), gdzie pełni funkcję naturalnych korzeni zębowych. Implanty wykonane są z materiałów biokompatybilnych, najczęściej tytanu, dobrze tolerowanego przez organizm. Za kluczowy moment w procesie leczenia uznać można osteointegrację, czyli integrację implantu z kością. Jeśli nie ma przeciwskazań, na implancie mocuje się łącznik, a na nim koronę protetyczną. Implant z koroną wygląda dokładnie tak jak naturalny ząb – część tytanowa w całości zostaje ukryta pod dziąsłem, natomiast widoczna część ceramiczna kolorem dopasowywana jest do odcienia naturalnych zębów.
Ogromnym atutem implantów jest ich trwałość i wytrzymałość, a efekty zabiegu utrzymują się przez wiele, wiele lat. Warto pamiętać, że im szybciej zdecydujemy się na wszczepienie implantu, tym większa szansa, iż zbędne będą dodatkowe zabiegi.
Implanty często nazywane są "drugą szansą dla zębów", ponieważ umożliwiają pacjentom funkcjonowanie, tak jakby nigdy nie stracili swoich naturalnych zębów. Niestety bardzo często ubytki powodują, brak pewności siebie. Problemem staje się również jedzenie, a nawet mówienie. Najczęściej przełomowym momentem jest decyzja o wszczepieniu implantów, to pierwszy krok na drodze do poprawy zdrowia i samopoczucia. Wiele osób podkreśla, że zabieg przyniósł im nie tylko efekty estetyczne, ale wpłynął na codzienny komfort życia. Z dnia na dzień zaczęli cieszyć się życiem, poznawać nowe osoby, a nawet zmienili pracę.
Zazwyczaj implanty zębowe wszczepia się w przypadkach, gdy pacjent stracił jeden lub więcej zębów i chce uzupełnić te braki, aby przywrócić pełną funkcjonalność i estetykę swojego uśmiechu. Decyzja o wszczepieniu implantu może zależeć od kilku czynników, takich jak stan zdrowia jamy ustnej, ilość dostępnej tkanki kostnej, a także indywidualne potrzeby i oczekiwania pacjenta.
Implanty zębowe to rozwiązanie o wysokim wskaźniku powodzenia, jednak jak w przypadku innych zabiegów chirurgicznych, istnieje szereg przeciwskazań do ich zastosowania. Do jednych z najczęstszych należy niewystarczająca ilość i słaba jakość tkanki kostnej. W takiej sytuacji konieczne mogą okazać się dodatkowe zabiegi, np. augmentacja kości lub podniesienie dna zatoki szczękowej.
Warto również pamiętać, że przed wszczepieniem implantu należy wyleczyć wszelkie stany zapalne dziąseł oraz inne problemy z przyzębiem. Przeciwwskazaniem do zabiegu mogą być również niektóre schorzenia: niekontrolowana cukrzyca, zaburzenia układu krzepnięcia, choroby układu immunologicznego, zażywanie leków tj. bifosfoniany, chemioterapia czy zaawansowane choroby serca.
Wszczepienie implantu powinno być poprzedzone szczegółowym wywiadem lekarskim oraz specjalistycznymi badaniami. Dopiero na podstawie wyników, stomatolog będzie mógł zakwalifikować pacjenta do zabiegu. Kliniką słynącą z holistycznego podejścia do pacjenta jest Dentrum Clinic w Katowicach. Proces leczenie rozpoczyna się tutaj od szczegółowego wywiadu lekarskiego. Stomatolog zapoznaje się z ogólnym stanem zdrowia pacjenta, jego predyspozycjami, stylem życia oraz kondycją jamy ustnej. Bardzo istotne są również badania takie jak tomografia komputerowa. Wyniki pozwalają m.in. na ocenę jakości i ilości kości. Po postawieniu diagnozy stomatolog określa plan leczenia i dokonuje wyboru implantu.
Czy zatem implantologia to rozwiązanie dla Ciebie? Zrób pierwszy krok i umów się na wizytę kontrolną. Być może już niebawem zaczniesz się częściej i szerzej uśmiechać, a jak wiadomo – śmiech to zdrowie!