Pod hasłem "Do Maryi we wspólnocie Kościoła" odbywają się w tym roku Jasnogórskie Dożynki.
To czas, kiedy rolnicy składają Bogu dożynkowy chleb – symbol dnia powszedniego. Głównym punktem jasnogórskiego dziękczynienia za plony była msza święta. Zebranych na jasnogórskim szycie przywitał przeor o. Samuel Pacholski.
W tym roku starostami Jasnogórskich Dożynek są Agnieszka i Zbigniew Makowscy z diecezji toruńskiej. Tradycyjnie na początku mszy świętej, na ręce celebransa, złożyli chleb wypieczony z ziarna z pierwszych zbiorów.
— Rolnik, przez swoją pracę, staje się współpracownikiem Boga. Praca ta jest trudna, a przyszłość pełna obaw. — mówił, w czasie homilii, bp Jan Wątroba.
W trakcie mszy pobłogosławiono płody rolne i specjalnie przygotowane na ten dzień wieńce dożynkowe. Tradycje związane ze ścinaniem ostatnich kłosów zbóż i wicia z nich wieńców dożynkowych sięga XVI wieku.
W Dożynkach udział bierze prezydent Andrzej Duda.
— To niezwykły moment, kiedy jak co roku, na Jasną Górę, pielgrzymują polscy rolnicy, by podziękować za płody ziemi, a naszej Matce Najświętszej za opiekę — mówił prezydent, dziękując rolnikom za ich codzienny trud i ciężką pracę.
Prezydent Andrzej Duda nawiązał także do obchodzonej 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
— Polski rolnik zawsze stawał w obronie Ojczyzny — mówił prezydent.
Organizatorem rolniczego święta na Jasnej Górze jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. Jasnogórskimi Dożynkom towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza. Stoiska wystawowe i targowe zlokalizowane są na terenie parkingów jasnogórskich, a handlowe w III Alei Najświętszej Maryi Panny.
Autor: Martyna Słabikowska /rs/