Radio Katowice
Radio Katowice / Artykuły sponsorowane
Różne typy irygatorów do zębów i ich zastosowanie

Materiał partnera
Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że regularne szczotkowanie i odpowiednio dobrana pasta do zębów to niestety za mało, by w sposób kompleksowy zadbać o najwyższy poziom higieny jamy ustnej. Jeśli marzy Ci się olśniewający i biały uśmiech, a nie chcesz wydawać masy pieniędzy na specjalistyczne zabiegi u dentysty, to powinieneś przeczytać ten artykuł. Dowiesz się w nim wszystkich najistotniejszych informacji dotyczących irygatorów stomatologicznych, które zapewnią Ci skuteczne oczyszczanie trudno dostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe czy kieszenie dziąsłowe. Jest to sprzęt, jaki powinien znaleźć się w każdym domu. Dlaczego? Wyjaśniamy.



Irygator dentystyczny (zwany inaczej stomatologicznym) to nowoczesne urządzenie stworzone do precyzyjnej higieny jamy ustnej. Jego wygląd przypomina szczoteczkę elektryczną, ale zamiast okrągłej główki posiada on cienką rurkę, zwaną również dyszą czyszczącą. Najważniejszą częścią sprzętu jest małej wielkości silniczek elektryczny, który napędza pompę połączoną ze zbiornikiem na wodę. Sprężone powietrze wydostaje się dzięki dyszy, a powstały w ten sposób strumień jest na tyle wąski i delikatny, że nie powoduje żadnych nieprzyjemnych odczuć. Na rynku istnieje kilka rodzajów irygatorów do czyszczenia jamy ustnej, co gwarantuje nam wybór najodpowiedniejszego sprzętu dla siebie.

Czym jest irygator dentystyczny i jak działa?

Irygator stomatologiczny jest urządzeniem, które ułatwia pielęgnację trudno dostępnych obszarów wewnątrz naszej buzi, a w szczególności przestrzeni zlokalizowanych między zębami. To właśnie w nich gromadzą się największe ilości płytki nazębnej, resztek jedzenia, osadów i innych zanieczyszczeń. Ogromną jego zaletą jest również eliminacja bakterii oraz przebarwień, jakie tworzą się na powierzchni szkliwa na skutek spożywania barwiących napojów (kawa, herbata, czerwone wino), ciemnych owoców lub nałogowego palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Co ważne, korzystanie z irygatora jest całkowicie bezpieczne nawet dla delikatnego szkliwa czy wrażliwych dziąseł, nie powoduje żadnych mikrouszkodzeń, nie wywołuje też uczucia dyskomfortu. Irygacja jest więc nie tylko skuteczna, ale także przyjemna dla użytkownika. Stanowi ona świetną alternatywę dla szczoteczek międzyzębowych, wykałaczek czy nici dentystycznych, z których nie każdy lubi i umie korzystać w sposób prawidłowy. Najlepsze irygatory do zębów dają możliwość wyboru intensywności strumienia, mocy ciśnienia, ilości pulsacji. Część z nich oferuje różne tryby pracy i wymienne dysze czyszczące przeznaczone do realizacji konkretnych celów – np. oczyszczanie protez, aparatów nazębnych czy też mycie powierzchni języka.

Działanie irygatora do zębów jest podobne do myjki ciśnieniowej, ponieważ tak jak ona posługuje się on strumieniem wody o określonej mocy ciśnienia. To my decydujemy o tym, jak silne ma ono być, by jak najbardziej precyzyjnie dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb pielęgnacyjnych. Właśnie dlatego irygacja jest tak dokładna, a przy tym bezpieczna, nawet u najmłodszych użytkowników. Obsługa tego typu urządzenia również nie sprawia żadnych kłopotów, jest prosta i wygodna. Należy pamiętać, że aby irygacja była poprawna i przyniosła spodziewane efekty, to warto zawsze dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości poradzić się swojego dentysty.

Typy irygatorów do zębów

Istnieją trzy podstawowe rodzaje irygatorów:

  1. Irygator stacjonarny – stanowi tradycyjną wersję urządzenia, a jego cechą wyróżniającą jest pojemny zbiornik na wodę (minimum 500 ml). Zapewnia to nam odpowiednio długi czas irygacji bez konieczności ciągłego uzupełniania wody czy innego płynu. Trzeba wiedzieć, że sprzęt ten ma określoną wielkość i wagę, dlatego wymaga określonej ilości miejsca w domowej łazience. Nadają się do użytkowania przez kilka osób z uwagi na wielość dołączonych do nich wymiennych końcówek, co jest nie tylko wygodne, ale i ekonomiczne. Oferują wiele programów mycia dopasowanych do konkretnych preferencji osób w różnym wieku i mających wielorakie potrzeby jamy ustnej.
  2. Irygator bezprzewodowy – w porównaniu ze stacjonarną wersją urządzenia posiada znacznie mniejszy zbiornik, co skraca czas potrzebny na prawidłowe wykonanie mycia jamy ustnej. Dzięki temu, że nie wymaga żadnych podłączeń, to zwiększa swobodę ruchów, komfort używania oraz nie wymaga dużej ilości miejsca. Jego sporą zaletą jest wytrzymałość, bowiem większość przenośnych irygatorów po naładowaniu pracuje nawet przez dwa tygodnie. Jest to doskonałe rozwiązanie dla ludzi, którzy często podróżują i bez względu na to, gdzie są, to chcą odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Irygator bezprzewodowy ładuje się szybko i bezproblemowo na specjalnej stacji, jaką dołącza producent. Większość z tych urządzeń jest na tyle kompaktowa, że można je zabierać ze sobą praktycznie wszędzie, bo bez trudu zmieszczą się w plecaku czy torebce. Przykładem tego typu urządzeń są dostępne na stronie https://smilesonic.com/pl/kategoria-produktu/irygatory-stomatologiczne-smilesonic/ irygatory Smilesonic.
  3. Irygator montowany do kranu – nie ma on ani baterii, ani nie wymaga podłączenia do prądu, a żeby działał, wystarczy umieścić go przy bezpośrednim dopływie wody z dowolnego kranu. Trzeba przyznać, że jest lekki, poręczny i niezwykle prosty w obsłudze, co docenią nawet dzieci. Komfort używania sprawdzi się zarówno w przestrzeni domowej, jak i podczas wyjazdów. Nie jest wyposażony w zbiornik na wodę, dlatego zużywa jej tylko tyle, ile potrzeba na wykonanie zabiegu irygacji. Oszczędza więc i cenną wodę, i pieniądze. Nie zajmuje dużo miejsca, jest higieniczny i spodoba się wszystkim gadżeciarzom, którzy cenią nie tylko wygląd, ale też funkcjonalność sprzętów, których używają na co dzień.

Dlaczego warto używać irygatora stomatologicznego?

Najważniejsze zalety irygatorów stomatologicznych:

  • mogą być używane zarówno przez dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe
  • mają zdolność oczyszczania przestrzeni międzyzębowych i docierania do najtrudniej dostępnych miejsc w jamie ustnej
  • eliminują szkodliwe bakterie znajdujące się wewnątrz buzi
  • nie powodują podrażnień nawet u osób cierpiących na krwawienia dziąseł czy nadwrażliwość szkliwa
  • bardzo skutecznie oczyszczają elementy wokół aparatów ortodontycznych, protez, implantów i wszelkiego rodzaju wypełnień
  • przeciwdziałają powstawaniu stanów zapalnych dziąseł i chorobom, takim jak np. groźna w skutkach paradontoza
  • stanowią oręż ochronną w walce z próchnicą i zapobiegają jej powstawaniu
  • można z nich korzystać zarówno w domu, jak i podczas każdego dowolnego wyjazdu
  • wymienne końcówki umożliwiają korzystanie ze sprzętu przez więcej niż jedną osobę, co jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem
  • znacząco poprawiają świeżość oddechu
  • niewygórowane ceny zależne od wyposażenia konkretnego modelu
  • tryby pracy i moc urządzenia idealnie dopasowane do potrzeb jamy ustnej
  • wielość dostępnych modeli pozwala wybrać ten najodpowiedniejszy.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem irygatora, by wybrać swój ideał?

Wybierając irygator do zębów należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jakich?

  • ilość miejsca w łazience (zwłaszcza w przypadku irygatora stacjonarnego)
  • tryby pracy urządzenia dopasowujące się do potrzeb użytkownika
  • ilość dysz czyszczących dołączonych do zestawu
  • liczbę osób, które będą chciały przeprowadzać irygację
  • pojemność zbiornika na płyn
  • intensywność ciśnienia generowanego przez sprzęt strumienia wody
  • stopnie regulacji ciśnienia
  • cenę konkretnego modelu irygatora
  • opinie innych użytkowników
  • dodatkowe akcesoria zwiększające wygodę użytkowania.



Zobacz także Artykuły sponsorowane

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA          profesjonalne usługi informatyczne